Onur Özden Web Çözümleri SEO Referansı / Vaka Analizi 1

Efsanevi SEO Vaka Analizi 1700% Artış / 5 Milyon Tıklama

Onur Özden Web Çözümleri olarak hizmet verdiğimiz birçok haber sitesi var. Yerel bir haber sitesi olan Osmancık Haber onlardan birisi. Gerek trafiğinde artış yaşanması gerekse de sitesindeki SEO sorunlarının çözülmesi için Onur Özden Web Çözümleri’yle çalışmayı tercih ettiler. Öncelikle bu doğru kararlarından ötürü kendilerine teşekkür edelim. Bizimle iletişime geçtiklerinde başlangıç olarak sitede inceleme sağladık.

Teklif sunmadan önce uzun ve kapsamlı bir inceleme gerçekleştiriyoruz. İncelememizde ilk olarak sitenin güncel durumunu ele aldık. Siteye şu ana kadar yapılan çalışmaların raporu varsa iletmelerini talep ettik. Semrush platformunun Site Audit, Keyword Magic Tool, Backlink Audit ve On Page SEO Checker özelliklerini aktif olarak kullandık. Siteye alınan backlinkleri ve fayda/zarar oranlarını, sitedeki kırık linkleri, canonical ve link kurgularını ve sitenin haber içeriklerinin kalitesini analiz ettik. Sonrasında mailden teklifimizi ilettik. Unutmayın, SEO Paketi veya Backlink Paketi almak istediğinizde karşınıza direkt pazarlama unsurları çıkıyorsa iki kez düşünmenizi öneririz. Çünkü bu doğru bir yaklaşım değil.

Sitenin Çalışma Öncesi Verileri

Bu noktada ilk olarak bu çalışmayı sağladığımız Osmancık Haber sitesi ne durumdaydı, kısaca bir bakalım. Osmancık Haber web sitesinde önemli hatalar vardı. Aralarında en büyük öneme sahip olanlarından birisi siteye uzun süre spam niteliğinde backlinkler alınmış ve antiseo çalışması yapılmış olmasıydı. Site haberleri çoğunlukla Keşfet ve Google News’e girmiyordu. SEO sadece kaliteli içerik veya dikkat çekici video içerikten de ibaret değildir. Kullanıcı deneyimi her şeyin üzerinde olduğu için sitelerin SEO’da başarı sağlayabilmesi için ilk etapta hataları çözmesi gerekir. Sürece teknik açıdan başladık diyebiliriz kısacası.

Trafiğe baktığımız zaman ortalama 20 – 30 bin tıklama arasında bir rakamdan söz etmek mümkün. Yerelde hizmet veren haber siteleri için bu trafik oranının düşük kaldığını söyleyebiliriz. İşi devraldığımız yeri göstermek istedik sizlere. Müşterimizle anlaştıktan sonra adeta kollarımızı sıvayarak inceleme yapmak üzere işe başladık. Aşağıda sitenin çalışmamız öncesindeki ve sonrasındaki verilerini görebilirsiniz:

İlk Aşama: Strateji ve Yol Haritası

Sitede incelememizi tamamladık ve neler yapabileceğimize dair stratejiler oluşturduk. İlk etapta sitenin içeriklerinin geliştirilmesi için müdahale etmemiz ve site için alınan tüm zararlı backlinkleri ayıklayıp bir reddetme dosyası oluşturmamız gerekiyordu. Ardından Google Disavow aracını kullanarak zararlı backlinkleri reddettik ve siteye yarar sağlayabilecek çok güçlü bir manuel linkleme stratejisiyle backlink, footer link, tanıtım yazısı sürecine start verdik. İşte tüm bunları doğru yol haritamız sayesinde başardık.

İkinci Aşama: İç SEO Çalışması

Sitedeki kritik hatalardan iç SEO tarafındakileri ele almaya başladık. Meta açıklama ve meta başlıkları düzenledik, haberlerin daha fazla SEO uyumlu olması için stratejik öneriler sunduk. İç SEO tarafındaki hataları tamamen çözdükten sonra sırada dış SEO için hazırladığımız strateji için düğmeye basmamız gerekiyordu. Biz de sırasıyla, işi kurallarına göre yapmayı tercih ettik.  

Analiz sonucu tespit ettiğimiz yönlendirme, linkleme hataları ve eksik meta ve kategori verileri gibi kritik iç seo hatalarını giderdikten sonra içeriklerin geliştirilmesi noktasında müdahalede bulunduk. Tüm bunların sonucunda site güncel, doyurucu ve kaliteli içeriklere sahip oldu.

301 Yönlendirmeleri

Web sitedeki herhangi bir sayfanın bağlantısının değiştirilmesi sonucu sayfanın eski bağlantısı 404 hatası döndürür. Bir diğer senaryoda sayfa silinirse sayfa bulunamayacağı için 404 hata koduyla açılmaz. Sitede uzun süre kullanılan, ardından silinen veya linki değiştirilen sayfalar vardı. Bunlar alakalı sayfalara 301 kodu ile yönlendirdik. Böylece sitede tıklanabilir tüm bağlantılar sorunsuz şekilde çalışır konuma geldi.

301 yönlendirmeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve özel olarak yazdığımız yönlendirme kodlarını almak için 301 Yönlendirmesi makalemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Üçüncü Aşama: Dış SEO Çalışması

Artık dış SEO zamanı gelmişti. Site için en doğru ve etkili stratejiyi oluşturmak adına backlink alacağımız sitelerin otoriteleri, trafikleri, popülerlikleri gibi etkenleri değerlendirdik. Sadece backlink ile yetinmeyip premium link dediğimiz sistemle devam etmeye karar verdik. Tanıtım yazısı ve footer link alacağımız siteleri inceleyip Osmancık Haber’e katkı sağlayabilecek en uygun siteleri seçtik. Tanıtım yazısı ve footer link seçimi yaparken link alacağımız sitenin otoritesi, trafiği, kalitesi gibi etkenleri göz önünde bulundurduk. Stratejilerimizi netleştirdik. Nasıl yaptık?

Backlink Paketleri

Onur Özden Web Çözümleri olarak piyasadaki en iyi backlink paketlerini sunuyoruz. Osmancık Haber için katman 10 paketini seçtik ve işe koyulduk. Önce popüler olarak bilinen global ve otoriter sitelerden manuel ve spam olmayan üyelikler oluşturarak yeterli sayıda backlink aldık. Bu sayede Osmancık Haber çok kaliteli sitelerden geri bağlantı aldı. Eğer doğru siteleri doğru stratejilerle birleştirirseniz dış SEO’da linkleme sistemleri daima çalışır.

Ama kötü, spam niteliği taşıyan ve değersiz sitelerden alacağınız backlinkler fayda sağlamak bir yana sitenize kısa veya uzun vadede kaçınılmaz olarak zarar verir. Her backlink faydalıdır anlayışının derhal terk edilmesi gerekir. Bizler katman backlink paketlerimizde yer alan siteleri sıkça denetliyoruz. Sitemizde yer alan katman backlink paketleri için kelimeye tıklayarak paketleri inceleyebilir veya bize ulaşıp teklif alabilirsiniz.

Premium Link Hizmeti

Katman backlink paketinin ardından tanıtım yazısı – footer link üzerinden devam ettik. Bu sayede marka imajını tanıtım yazısı sayesinde güçlendirdik ve yüzbinlerce index’i olan siteden aldığımız footer link sayesinde site trafiğinde efsanevi başarı sağladık. Kaliteli haber ve blog sitelerinden tanıtım yazısı ve footer link sağladığımız premium link hizmeti için teklif almak istiyorsanız kelimeye tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Premium link sayfamızda her bütçeye uygun paketler mevcut.

Tanıtım Yazıları

SEO dünyasında tanıtım yazısını çoğunlukla haber veya blog sitelerinden alınan, bir tanıtım makalesi oluşturulup içerisine 2-3 adet link gömülmesi ve makalenin sitede yayınlanmasına verilen isim olarak tanımlayabiliriz. Tanıtım yazıları site sahipleri tarafından tanıtım yazısı alınan site yayın hayatına devam ettiği sürece silinmeyecek şekilde (kalıcı) alınır. Verilen garanti genelde 1 yıldır. Tanıtım yazısı almak aldığınız site profilinin güçlü olması durumunda sitenizin SEO sürecine ciddi oranda katkı sağlayabilir. Peki biz ne yaptık? 10+ yaşında milyonlarca indeksi olan, otoritesi yüksek, Google’ın sevdiği sitelerden tanıtım yazıları aldık. Tanıtım yazılarında içeriği ve linkleri özel olarak kurguladık. Oluşturduğumuz stratejide 300 kelimelik tanıtım yazısında hepsi dofollow olan 2 adet keyword link, 1 adet düz link verdik.   

Footer Linkler

Footer linkler sitenin SERP performansına büyük etki yaratmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Footer link, bir başka sitenin her sayfada bulunan alt kısmından (footer) sayfanıza link verilmesi yoluyla alınıyor. Footer link yüksek maliyetlidir ve süreli bir backlink türü. En az 1 aylık, tercihen 3 aylık olarak footer link alınmasını öneriyoruz. Sitenize footer’inden link çıkacak bir diğer sitenin seo profilinin güçlü olması çok önemli. Footer link aldığınız site ne kadar güçlüyse, etkisi de o kadar yüksek olur. Footer linkler, sık söylenenin aksine, spam sitelerden spam yöntemlerle ve spam sayıda alınmadığı sürece spam değildir. Bir domainden on binlerce link geldiği doğru. Ancak link gelen domainin footer’ine eklenmesi ve tek bir domainden geldiğini unutmamak gerek. Bir domainden gelen 10.000 sayfa footer link ile, 10.000 farklı ve kalitesiz domainden gelen 1’er link arasında bariz bir fark var. Google ve botları açısından bu büyük farkı anlamak pek zor değil. Footer link alınacak sitenin kaliteli olması, spam olmaması ve link footerden geliyor diyerek kısa sürede 10’larca siteden footer link almamak gibi birçok etken var bu süreçte. Hepsini değerlendirdik ve Google’ın sevdiği 3 haber sitesinden tanıtım yazısı, 1 kaliteli haber sitesinden footer link alarak premium link sürecini tamamladık. 

Verilerle Osmancık Haber SEO Başarısı

Aşağıdaki görsellerden de görebileceğiniz üzere hazırladığımız güçlü stratejiler, açık konuşmak gerekirse bizleri bile şaşırtacak düzeyde başarı sağladı. Trafik artışını ifade eden görselde ibrenin çok hızlı şekilde yukarı çıktığını görebiliyoruz. Dijital dünyada her şey sayılardan ibaret sonuçta. Sayısal olarak ifade etmemiz gerekirse:

Bilgi: Görsellerin tam halini görmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Google Analytics Raporları

Çalışmaya başladığımız ilk ay (01.07.2023-31.07.2023) sitedeki kullanıcı sayısı %1.717,9, sitedeki yeni kullanıcı sayısı %1600 artış gösterdi. İkinci ay ise (29.07.2023-29.07.2023) %980,2 artışa şahit olduk. Bunda premium link ve backlink sürecinin etkisi kesinlikle vardı, ancak iç seo geliştirmelerinin etkisi yadsınamaz derecedeydi. 

Onur Özden Web Çözümleri Seo Referansı / Vaka Analizi - %1700 Artış

Toplam kullanıcı sayısına baktığımızdaysa göğsümüzü kabartacak bir başarı yakaladık. Tam %1.717 oranında artış kaydetti site. Yeni kullanıcı sayısı da %1.600 oranında arttı. Yani sitenin verimliliği ve görünürlüğü tarihi denebilecek düzeylere ulaştı. Veriler yalan söylemez! 

Onur Özden Web Çözümleri Seo Referansı / Vaka Analizi - %1700 Artış

Search Console Verileri: SERP

Search Console’da SERP verilerinde ilk aydan itibaren artış gözlemledik. İç SEO geliştirmelerimizin en fazla etki ettiği istatistikler bunlar diyebiliriz. Çalışmadan önce aylık tıklanma sayısı 20 bin civarı iken çalışmayla beraber hızlı bir şekilde arttı. Birçok yeni organik kelime indeks aldı. Çalışma bittikten önceki ve sonraki 6 aylık SERP verileri görseldeki gibi. 

Onur Özden Web Çözümleri Seo Referansı / Vaka Analizi - Serp

Search Console Verileri: Keşfet

Çalışma sürecinde ve sonrasında Osmancık Haber sitesinde yayınlanan yeni haberler sıklıkla Google Keşfet’te yer almaya başladı. Sitedeki haberlerin kalitesinin artması ve sitenin yükselişindeki en önemli engellerden birisi olan antiseo saldırılarındaki zararlı backlinklerin temizlenmesi Keşfet için muazzam bir etki yarattı. Trafiği arttırmak için haber siteleri için Google Keşfet çok önemli bir özellik. Keşfet’ten sonuna kadar faydalandık!

Çalışma öncesinde ve sonrasında Keşfet verileri:

Onur Özden Web Çözümleri Seo Referansı / Vaka Analizi - 5 Milyon Tıklama

Search Console Verileri: Google News

Osmancık Haber’in trafiğini ve popülerliğini arttırmaya yönelik seo çalışmalarımızda haber siteleri için biçilmiş kaftan olan Google News (Google Haberler) listelemelerini kullandık. İçeriklerin Google News’e daha uygun olması gerekiyordu. Gerekli önerileri site sahibine sağladık. Site sahibi ise editörlere gerekli bilgileri sundu. Etkili SEO çalışmalarımız sonucunda bizi ve müşterimizi çok mutlu eden artışlara tanık olduk!

Google News verileri:

Onur Özden Web Çözümleri Seo Referansı / Vaka Analizi - Google Haberler

Hizmet Sonrası Site Geliştirme Danışmanlığı

Verdiğimiz her hizmetin sonucunda müşterilerimize iş geliştirme bağlamında öneriler sunuyoruz. Burada da bazı önerilerde bulunduk. İçerik kalitesi her şeyden önce gelir. Müşterimize girilen içeriklerin kalitesine dikkat etmeleri gerektiğini belirttik. Çünkü içeriklerin Keşfet ve Google Haberler’e girmesinde içerik kalitesi oldukça önem arz eder. Google SERP sonuçları ise sitenin iç SEO kadar dış SEO durumuna da bağlıdır. Dolayısıyla Google SERP için sitenin SEO uyumlu yönetimine dikkat etmeleri ve periyodik olarak sitenin iç SEO ve dış SEO kontrollerinin sağlanması yönünde tavsiyelerimizi ilettik.

Haber Siteleri için Bazı İpuçları

Google Haberler’e gerekli önemin verilmediği aşikar. Bizimle çalışmak isteyen haber sitelerine iş bitiminde bazı geliştirme önerileri sunuyoruz. Keşfet verilerinin güçlenmesi için içerik kalitesine dikkat etmeleri gerektiğinin altını çiziyoruz haliyle. Google Haberler’e özellikle odaklanmaları gerektiğini. Google Haberler için önemli etkenlerden birisi içeriğin ilgi çekici olması ve doğru zamanda yüklenmesi. İçerik ilgi çekici olursa kullanıcı içeriği sonuna kadar okur, hatta sitede farklı içeriklere geçebilir. Sayfada kalma süresi ve farklı sayfalarda oturumu devam ettirmesi arama motorlarının sitenin değerli ve faydalı bir site olduğunu anlamasında en büyük kriterlerinden birisi. Verdiğimiz hizmette bu kadar başarılı oluşumuz, bu unsurlara odaklanmamızla doğrudan ilişkili.

Başarımızın Sırrı Nedir?

Aslında işimizi seviyoruz. Gün içerisinde işimizle ve iş geliştirmeyle alakalı bir şeyler yaptığımız zaman mutlu oluyoruz. Bu en büyük sır olabilir. Ezberden kaçınıyoruz, bu da başarımızın en güçlü sırlarından birisi. Siteyi iyi analiz ettik, günler süren iç – dış seo hedeflerimizi nihayet pratiğe dökebildik.

Müşterilerimiz sayesinde daha fazla iş aldığımızı söyleyebiliriz. Memnuniyet o kadar yüksek ki her hizmet verdiğimiz müşterimiz bizi başkalarına öneriyor.

Mottomuz şu; Başarının sırrı doğru insanlarla çalışmaktır.

Nasıl Etkili SEO Hizmeti Alabilirsiniz?

Gördüğünüz gibi gerçekten performanslı bir SEO çalışması imkânsız değil. Bizimle çalışmayı tercih ederek ulaşabileceğiniz sonuçlar. Peki siz hizmet almak isterseniz ne yapmanız gerekir?

Whatsapp: 0 850 241 90 38 numaralı kurumsal hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere en kısa sürede dönüş sağlar ve detaylı teklif sunarız.

Bize hızlı bir şekilde ulaşmak için alternatif olarak aşağıdaki “Performans Odaklı SEO Hizmeti Al” butonuna tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz. En kısa sürede size ulaşırız.b

Performans Odaklı SEO Hizmeti Al

Kurumsal iletişim hattımız olan info@onurozden.com.tr mail adresine bir e-posta yazarak bize ulaşmanız mümkün. Teklif verebilmemiz için site adresinizi ve detaylarını yazmanız yeterli olacaktır.

Bu İçeriği Oylayın:
Toplam Oy Sayısı: 978 İçerik Puanı: 4.9
Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

İçerik Değerlendirmesi

Yanıtla
1
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba!
Onur Özden Web Çözümleri müşteri temsilcisi ile iletişime geçmek için bu mesajı yanıtlayın.