fbpx
WordPress Hata Ayıklama

WordPress’te hata ayıklama için tema ve wordpress sorunlarını, eklenti çakışmalarını kontrol etmek başta olmak üzere yapılabilecek birçok işlem vardır. WordPress hata ayıklama işlemlerini öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!

WordPress Hata Ayıklama Nedir

WordPress hata ayıklama, WordPress’te oluşan bir soruna çözüm aramak için yapılan işlemlerin bütününe verilen isimdir. WordPress hata ayıklama işlemlerini gerçekleştirerek sitede oluşan sorunlara çözüm sağlayabilirsiniz.

WordPress Hata Ayıklama

WordPress hata ayıklama sürecinde belirli aşamalar vardır. Başlıca aşamalar; WordPress hata ayıklama modunu aktifleştirme, eklenti hatalarını, eklenti çakışmalarını kontrol etmek, tema ve htaccess hatalarını, wordpress hatalarını kontrol etmektir.

WordPress Hata Ayıklama Modunu Aktifleştirme

WordPress hata ayıklama esnasında WP_DEBUG modu ile PHP hatalarının görüntülenmesini sağlayabiliriz. Bu sayede hatanın hangi dosyada olduğunu ve hata detaylarını görebiliriz. 

WordPress hata ayıklama modunu aktif hale getirmek için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz:

define('WP_DEBUG', true); // Bu kod WordPress hata ayıklama modunu aktifleştirir ve hataların/uyarıların ekranda gösterilmesini sağlar.  

define('WP_DEBUG_DISPLAY', true); // Bu kod hataların/uyarıların sayfa kodlarının arasıdna gösterilmesini sağlar.

define('WP_DEBUG_LOG', true); // Bu kod wp-content klasörü içerisine debug.log dosyasını ekler.

define('SCRIPT_DEBUG', true); // Bu kod WordPress'in css/javascript dosyalarının sıkıştırılmış sürümleri yerine dev sürümlerinin yüklenmesini sağlar.

define('SAVEQUERIES', true); // Bu kod veritabanı sorgularının kaydedilmesini sağlar.

.htaccess Ve wp-config.php Dosyasını Kontrol Etme

.htaccess dosyasının yapılandırmasının yanlış olması WordPress’te hataya sebep olabilir. .htaccess dosyasının hataya sebep olup olmadığını kontrol etmek için öncelikle dosyanın uzantısının .htaccess_old olarak değiştirerek dosyayı pasifleştirelim. Daha sonra üzerinde uğraştığımız hatayı kontrol edelim. Eğer hata devam ediyorsa sorun .htaccess dosyasında değildir ve dosyanın uzantısını tekrar .htaccess olarak değiştirelim ve bir sonraki adıma geçelim. Eğer hata çözüldüyse eski dosyayı unutup yeni bir .htaccess dosyası oluşturalım. WordPress sol yan bardan Ayarlar’dan Kalıcı Bağlantılar sayfasına ulaşalım. Kalıcı Bağlantıları Güncelle butonuna tıklayarak önerilen .htaccess yapılandırmasını uygulayalım.

Eklenti Çakışmalarını Kontrol Etme

WordPress’te eklenti geliştiricileri test aşamasında birçok farklı senaryoda eklentileri test eder. Ancak sitelerde kullanılan bir eklentiyle diğer bir eklenti arasında çakışma olabilmektedir. Çok kaliteli, temiz kodlanmış (clean code) eklenti tercih etseniz bile sitenizdeki bir başka eklenti tercih ettiğiniz eklentinin hata döndürmesine sebep olabilir. Yine de eklenti yüklemeden önce eklentinin indirme sayısı, değerlendirmeleri, hakkındaki yorumlar, ortalama puanı gibi etkenleri göz önüne alarak en tercih edilen, temiz kodlanmış eklentileri kullanmaya dikkat etmelisiniz. Eklenti çakışmalarını minimuma indirmek için, eklenti, tema ve WordPress sürümünüzü güncel tutmayı unutmayın.

Eklenti çakışmalarında sorunu çözmek için tüm eklentileri pasifleştirin ve eklentileri tek tek aktifleştirin. Her eklentiyi aktifleştirdiğinizde sitenizde bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Hangi eklentiyi aktifleştirdiğinizde sitenizde sorun oluştuysa o eklentiyi kullanmayın, güncelleme imkanı varsa güncelleyin; güncelleme imkanı yoksa alternatifini kullanın. Ek olarak hatayı eklenti geliştiricisine ulaşıp raporlayarak eklentinin geliştirilme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Tema Sorunlarını Kontrol Etme

WordPress temalarında güncelleme sonrası uyumsuzluk sorunları ya da aktifleştirilen/pasifleştirilen bir eklenti sonrası çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Sorunun temada olduğuna emin olmak için sitenize WordPress Twenty Twenty temasını kurun. Bu temada sitenizdeki kritik hata veya karşılaştığınız hata çözüldüyse sorun kullandığınız temadadır. Lisans süreniz devam ediyorsa kullandığınız tema geliştiricisiyle iletişime geçerek ücretsiz teknik destek alabilirsiniz. Kullandığınız tema lisanssız ise (örneğin envato elements teması veya ücretsiz tema) WordPress destek forumuna konu açarak ücretsiz teknik destek alabilirsiniz.

WordPress Dosyalarını Yenileme

WordPress.org’ten WordPress’in son sürümünü indirin. İndirdiğiniz zip dosyasını açıp wp-content klasörünü silin ve dosyaları yeniden zip haline getirin. Ardından ftp veya hosting kontrol panelindeki dosya yöneticisi aracılığıyla sitenizin kök dizinindeki wp-config.php, .htaccess dosyaları ve wp-content klasörü hariç WordPress ile alakalı tüm dosyaları ve klasörleri silin. Zip haline getirdiğiniz WordPress dosyalarını yükleyin ve ayıklayın. Tebrikler! WordPress dosyalarınızı yenilediniz.

Sürüm Uyuşmazlıklarını Kontrol Etme

Bir eklentide veya temada güncelleme yapmak sürüm uyuşmazlıklarına neden olabilir. Bu yüzden güncelleme yapmadan önce tüm sitenizin full yedeğini (dosyalar ve veritabanı) almalısınız. Eğer bunu yapmadan güncelleme yaptıysanız ve bir hatayla karşılaştıysanız, yaşadığınız durumun sürüm uyuşmazlığı olduğuna emin olmak için güncelleme yaptığınız eklentiyi WP Rollback adlı eklentiyle eski sürüme döndürebilirsiniz. Ancak bu işlem tema ile dahili olarak gelen Revolution Slider vb. ücretli eklentiler veya temanın sunucusundan indirilen kendi eklentilerinde mümkün değildir.

WordPress’te bir eklentinin sürümü düşürmek için yapmanız gerekenler;

 • WordPress sol yan bardan eklentiler menüsünün üzerine gelin ve eklenti ekle linkine tıklayın.
 • Eklenti arama kutucuğuna WP Rollback yazın ve eklentiyi kurun.
 • WordPress Eklentiler sayfasına girin.
 • Sürümünü düşürmek istediğiniz eklentinin yanındaki rollback butonuna tıklayın.
 • Çıkan sürümler arasından eklentinin yüklenmesini istediğiniz yeni sürümü seçin
 • En alttaki rollback butonuna tıklayarak eklenti sürüm düşürme işlemini gerçekleştirin

Veritabanını Kontrol Etme

Veritabanını kontrol etmek hata ayıklama aşamalarının birisidir. Karşılaştığınız hataya veritabanındaki bir hata neden oluyor olabilir. Veritabanını kontrol etmek için WordPress veritabanı yapısına hakim olmanız gerekir. Veritabanı yapısına hakim değilseniz, profesyonel destek almak Whatsapp butonunu kullanarak için bize ulaşabilirsiniz:

WordPress Hata Ayıklama

WordPress hata ayıklama hizmeti Onur Özden Web Çözümleri tarafından sunulan hizmetler arasında yer almaktadır. WordPress konusunda uzman olan firmamız, WordPress hata ayıklama sürecini başarıyla yöneterek sitenizdeki hataları çözer. Gerektiğinde eklenti veya tema kodlarını düzenleyebiliriz. WordPress hata ayıklama hizmetimiz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız iletişim formu veya Whatsapp butonu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.


  Yazar

  Onur Özden

  Bir Yorum Bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yanıtla
  İletişim
  Merhaba!
  Nasıl yardımcı olabiliriz?