fbpx
WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress Hız Optimizasyonu, web sayfanızın hızını artırmak için yapılan faaliyetler bütünüdür. Web siteniz ne kadar kısa sürede yüklenirse bu alandaki başarınız da o kadar yüksek olacaktır. Web sitenizin ziyaretçi trafiği ve kullanıcı deneyimi sitenin hızı ile doğrudan ilişkilidir. Ziyaretçiler, yüklenme süresi uzun olan siteleri tercih etmezler. Yani insanlar yavaş web sitelerinde sitenin yüklenmesini dahi beklemeden kendilerini geri çekerler. Burada WordPress Hız Optimizasyonunun önemi ön plana çıkar.

Web sitenizin hızlı olması site performansının da yüksek olmasını sağlayacaktır. Performansı yüksek olan web siteleri de arama motorlarında üst sıralarda yer almaktadır. Google, 2021 Mayıs güncellemesinden itibaren Core Web Vitals değerlerinin önemli bir SEO kriteri olacağını duyurdu.

Günümüzde kısa bir internet araştırması yaptığınızda WordPress Hız Optimizasyonu çalışmaları için birçok tavsiye görebilirsiniz. Yapılan tavsiyeler kimi zaman kafa karışıklığına neden olsa da aşağıda sizlere WordPress Hız Optimizasyonu için en doğru ipuçları verilecektir. Yapılan tavsiyeleri dikkate aldığınızda web siteniz çok daha hızlı yüklenecektir.

WordPress Hız Optimizasyonu

Aşağıda sizlere tavsiye edilen adımları web sitenize uygulamadan önce Google PageSpeed Insights, GTMetrix ve benzeri platformlardan istifade ederek web sitenizin hâlihazırdaki hızını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Yararlanacağınız platformlarda web sayfasının yüklenme süresini ve sayfanın dosya boyutunu ve birçok etkeni öğrenebilirsiniz. Elde edilen veriler ışığında WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında almanız gereken tedbirlerin boyutunu idrak edebilirsiniz.

Google PageSpeed Insights -> https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights

Gtmetrix -> https://gtmetrix.com

En Uygun Barındırma Planını Belirleyin

WordPress Hız Optimizasyonu için atılması gereken ilk adım en uygun barındırma planının belirlenmesidir. Sunucuda MySQL ve HTTP istekleri için çok fazla zaman harcanıyorsa doğal olarak web sitenizin performansı da düşük olacaktır.

Google PageSpeed Insights, GTMetrix ve buna benzer performans analiz platformları sunucunun web sitesine tam anlamıyla tepki süresini ölçer ve site sahibini bilgilendirir. Faaliyet alanınızla ilgili diğer web sitelerinin tepki sürelerini ölçerek kendi web siteniz ile karşılaştırma yapabilirsiniz. Örneğin bir blog sayfası çalışmanız varsa aynı muadilde bir blog sayfası ile kendi sayfanızı kıyaslayabilirsiniz. WordPress Hız Optimizasyonu için nasıl bir yol izleyeceğinizi bu anlamda anlayabilirsiniz.

Web sayfasında karşılaştığınız her problemin temelinde hosting şirketi yoktur. Seçtiğiniz barındırma planının yetersiz olması da WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında web sitenizde çeşitli problemlere neden olabilir. Hosting şirketi ne kadar iyi olursa olsun web sitesinde komutlara verilen cevaplar yetersiz olabilir. Örneğin, hazırladığınız barındırma planı doğal olarak ziyaretçilerin paylaşımına açılacaktır. Herkesin bu alanı kullanması kaynaklarınız yetersizse yükleme süresinin de yavaş olmasına neden olacaktır.

Sunucunun CPU ve RAM kapasitesinin yetersiz olması da barındırma planının yetersiz kalmasına neden olacaktır. Bu sebeple web sitenizin sorunsuz şekilde çalışması için nelere ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekir. Bu kapsamda sitenizin trafiğini dikkate alarak gerekli barındırma planı yapmanız, ilerleyen süreçte sorun yaşamanızı engelleyecektir.

WordPress Temasının Temiz Kodlanmış (Clean Code) Olmasına Önem Gösterin

WordPress Hız Optimizasyonu için sizlere vereceğimiz ikinci tavsiyemiz kullandığınız temanın temiz kodlanmış olmasıdır. Kod yapısındaki kaliteyi belirleyen etkenleri kullanılan kodların tekrarlanmaması, modası geçmiş (deprecated) işlevlerin ve performans kaybı yaşatan fonksiyonların kullanılması olarak örnekleyebiliriz.

Belirleyeceğiniz WordPress tasarımının masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan tablet ve mobil telefonlara kadar optimize olmasına dikkat edin. Arama motoru sıralamalarında duyarlı tasarımlar daha ön plana çıkar. Cep telefonları için özel olarak tasarımlanmış seçeneklerin de yaygın olarak tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Günümüzde bu anlamda yapılan en önemli hata, temaların ne kadar optimize olduğuna temanın demo’sunu test ederek karar vermektedir. Betheme, Thegem gibi en fazla satılan temalar bile demo’larını optimize etmeden yayına sunmaktadır. Bu da tema kalitesi ve performansı konusunda yanlış değerlendirmelere neden olmaktadır.

WordPress Eklentilerinizi Takip Edin

WordPress Hız Optimizasyonu çalışmasında eklentiler önemli bir yer tutar. Web sitenize herhangi bir eklenti yüklemeden önce bu eklentinin gerçekten gerekli olup olmadığı konusunda kendinizi sorgulayın. Kullandığınız eklentiyi “olmasa da olur” niteliğinde değerlendiriyorsanız kullanmayın.

WordPress’te kullandığınız eklentilerin her biri web sitenizin yavaşlamasına neden olacaktır. Gerekli araştırma ve verimlilik analizi yapmadan siteye eklenti yüklemeniz, kısa sürede web sitenizde performans sorunları yaşamanıza neden olacaktır. Fakat yüklediğiniz eklentilerin sayısı az dahi olsa bir kısım performans düşüklüğü problemlerine neden olabilir. Bu nedenle eklenti tercihinizi yaparken doğru değerlendirmeler yapmanızı tavsiye ediyoruz. WordPress Hız Optimizasyonu için göz önünde tutmanız gerekenlerden biri de budur.

Özellikle belirli eklentiler web sitesinin yavaşlamasının temel nedenidir. Eklentilerin temiz kodlanmaması, sunuculara yapılacak çağrılar, WordPress tabanının güncelliğini yitirmiş olması gibi sorunlar web sitesinin düşük hızlı olmasının temel nedeni olarak sayılabilir. Bu da WordPress Hız Optimizasyonu için istenen bir durum olmayacaktır.

Eklentilerin çalışma esnasında hangi oranda CPU kullandığını göz önünde bulundurmanız, dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Bir kısım eklentiler, sürekli işlemler sebebiyle CPU’nuzun yetersiz kalmasına, aşırı tüketilmesine neden olabilir. Dolayısıyla tüm sunucunuz bu nedenle servis dışı kalabilir.

P3 Profiler, genel anlamda web sitesinde kullanılması tavsiye edilen WordPress Hız Optimizasyonu eklentileri arasındadır. GoDaddy aracılığı ile geliştirilen bu eklenti ile diğer eklentilerin ne kadar süre kaybettirdiğini ölçebilirsiniz. Bu sayede her bir eklentinin web sitenize ne kadar yük oluşturduğunu analiz edebilirsiniz. Yapılan değerlendirme sonunda hangi eklentinin web sitenizde yavaşlamaya neden olduğunu anlayabilirsiniz.

TTFB Sorununu Göz Ardı Etmeyin

İngilizce açılımı Time to First Byte olan TTFB’nin mümkün olduğu kadar kısa tutulması gerekir. tarayıcıya bir web adresi yazdığınızda server bir kısım işlemler gerçekleştirir. Söz konusu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • DNS Sorgulaması
 • İlk Bağlantının Yapılması
 • Sunucudan Verilerin Alınması
 • Bağlantının Sonlandırılması

Yukarıdaki aşamaların herhangi birisinde yaşanan aksaklık TTFB süresinin de artması demektir. Kısaca ifade etmek gerekirse tarayıcıya bir adres yazıldığında ilk verinin alınmasına kadar geçen süre TTFB olarak adlandırılır.

TTFB Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

TTFB süresi normal şartlarda 0-1 saniye aralığında olmalıdır.

TTFB’nin Uzun Olma Sebepleri Nelerdir?

Web sitesi inşa edenlerin ya da web sitesi sahiplerinin en çok şikâyet ettiği konulardan biri de TTFB süresinin uzun olmasıdır. Bu sürenin uzunluğunun hangi sebepten kaynaklandığını öğrenmek için WordPress eklentilerini tek tek etkisizleştirerek debug işlemini sağlayabilirsiniz. Yapılan işlem sayesinde yavaşlamanın hangi eklentiden kaynaklı olduğunu tespit edebilirsiniz. Gerekli eklenti kontrollerini yaptıktan sonra TTFB süresinin büyük oranda kısaldığını görebilirsiniz.

TTFB süresinin uzaması, kullanılan sunucudan da kaynaklı olabilir. Bu sorunun çözümü için de daha yüksek CPU ve Ram veya I/O kapasitesine sahip bir sunucu kullanılabilir. Bunun yanında MySQL, PHP alanlarının da kontrol edilmesine ihtiyaç duyulabilir.

Sanılanın aksine TTFB süresinin çoğunlukla hosting/sunucu veya sağlayıcı firma kaynaklı değildir. Söz konusu problem genellikle yazılım ve optimizasyon yetersizliği/hatası kaynaklıdır. Sitede aşırı CPU tüketimi veya aşırı ram tüketimi varsa, hostingte kaynak yetersizliği yaşanabilir. Bundan dolayı ilk sunucu yanıt süresi (TTFB) çok yüksek olabilir. WordPress Hız Optimizasyonu için yukarıdaki TTFB süresi tespit ve bu kapsamda alınacak tedbirlerin önemsenmesine ihtiyaç vardır.

Versiyon Başlıkları, Xmlrpc, Manifest, Shortlink vb Gereksiz İşlevleri Kaldırın

Web sitesindeki statik kaynaklardaki script versiyonlarını (query strings static resources), api.w.org relation linkini, manifest’i, shortlinki -kullanmıyorsanız- xmlrpc gibi gereksiz işlevleri WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında kaldırmalısınız.

Veri tabanınızın temizlenmesi için WordPress Hız Optimizasyonu yapmak çok mantıklı olacaktır. Yapılan optimizasyon sonunda yukarıda sayılan ve web sitesinin yavaş işlem görmesine neden olan birçok problemin önüne geçilebilir.

Web Sitenizdeki Görsellerin Optimizasyonunu Sağlayın

Web sitenizde yayınladığınız içeriklere görsel eklenmesi, okunurluğunu ve görünürlüğünü artırma adına önemlidir. Fakat içeriklerde yer alan görseller optimize edilmediği taktirde siteyi ciddi anlamda yavaşlatabilir. Büyük dosya boyutunda görsel ya da birden çok görsel içeren içeriklerin web sitesine yüklenmesi fazla zaman alır.

Web sitesine yüklediğiniz görsellerin optimizasyonu da WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında yapılması gereken faaliyetlerden biridir. Siteye yüklenen görsellerin optimize edilmesi için kullanılabilecek en başarılı çözümün Webp Express eklentisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu eklenti ile sitenize ekleyeceğiniz yeni görseller otomatik olarak optimize edilecektir. Eski görselleri optimize etmek için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

İşte uygulamanız gereken adımlar:

 • Eklentiyi indirin ve aktifleştirin.
 • .htaccess rules for webp generation bölümündeki enable direct redirection to existing converted images ve enable redirection to converter özelliklerini kapatmak için tik işaretini kaldırın.
 • Alter HTML bölümündeki Alter HTML seçeneğine tik işareti bırakarak özelliği aktifleştirin.
 • Save Settings And Force New .Htaccess Rules butonuna tıklayarak ayarları kaydedin
 • Bulk Convert butonuna tıklayın ve eklentinin hesaplamayı tamamlamasını bekleyin
 • Start Conversion butonuna tıklayarak tüm eski görsellerinizin optimizasyonunu başlatın.

Not: Bu eklentinin başarıyla çalışabilmesi ve sitenizde görsellerin görüntülenmeme gibi bir soruna neden olmaması için hosting/sunucu altyapınızda PHP’nin GD uzantısı aktif olmalı ve GD uzantısı webp desteği ile derlenmiş olmalıdır. Aksi taktirde eklenti görsel urllerini webp olarak değiştirir, ancak gerekli koşul sağlanmadığı için webp dönüştürme başarısız olur ve görseller 404 döndürür. Eğer sunucunuz veya hostinginiz gerekli koşulları karşılamıyorsa sunucu bazlı yerel webp dönüştürme yapmak yerine CDN bazlı webp dönüştürme yapabilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu eklenti webp’yi tarayıcı duyarlı olarak sunar. Tabii ki belirttiğim htaccess yöntemini kapatıp alter html yöntemini açarsanız webp duyarlı olarak sunmasını sağlamış oluruz. Peki tarayıcı duyarlı webp sunmak nedir? Apple’ın web tarayıcısı Safari webp uzantılı görselleri desteklemez. Bununla beraber Chrome, Edge, Firefox, Opera gibi yaygın tarayıcıların -çok- eski sürümleri webpyi desteklemez. Dolayısıyla bu tarayıcılarda webp görünmez. Ancak Webp Express eklentisi PHP (programlama dili) ile eğer tarayıcı webp uzantısını desteklemiyorsa görselin optimize edilmiş jpg versiyonunu, webp uzantısını destekliyorsa webp versiyonunu sunar.

Bilgilendirme 2: Webp Express eklentisi orijinal görsel dosyalarınızı optimize etmez. Kopyalarını oluşturur ve bunları optimize edip orijinal yerine sunar. Aynı işlem WordPress optimizasyon eklentilerinde de geçerlidir. Optimizasyonda en doğru yaklaşım budur.

Adsense ve Diğer Reklam Scriptlerini Optimize Edin

WordPress Hız Optimizasyonu için yapmanız gerekenlerden biri de web sitesine eklediğiniz reklam scriptlerini optimize etmenizdir. Adsense, günümüzde en fazla tercih edilen reklam platformudur. Söz konusu platformdan istifade ile reklam gelirlerinizi artırabilirsiniz. Ancak Adsense reklamları optimize edilmezse siteyi ciddi oranda yavaşlatır ve SEO, UX (kullanıcı deneyimi) gibi alanlarda olumsuzluğa neden olur. Adsense’li bir siteniz varsa ve optimize etmekte zorlanıyorsanız bizden profesyonel destek alarak Adsense’li websitenizin Google PageSpeed mobil puanının 50 üzerine hatta çoğunlukla 80 üzerine çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bize ulaşmanız için iletişim kanallarımız ->

Şirket Hattı: 0 232 215 01 33

Whatsapp: 0 541 527 56 07

Email: info@onurozden.com.tr

Revolution Slider vb. Yavaş Çalışan Eklentiler Yerine Sayfa Düzenleyicinizin Slider Modülünü veya Meta Slider Eklentisini Kullanın

Revolution Slider, Smart Slider, Layer Slider gibi eklentilerin Javascript kod yapısı kullandıkları kütüphaneler nedeniyle optimize edilse de yavaş çalışır ve sitede önemli bir yavaşlığa sebep olur. Bu eklentilerin yavaş çalışmasının sebebi çok fazla özelleştirilebilirlik ve özellik, dolayısıyla çok fazla javascript modülü barındırmasıdır. Bu eklentiler yerine meta slider gibi hafif bir slider eklentisi veya sayfa düzenleyicinin slider/carousel modülü kullanılması çok daha doğrudur ve sitenizi kayda değer derecede hızlandırır.

Gzip Sıkıştırmasını Etkin Hale Getirin

Gzip sıkıştırması, bir web sitesinin orijinal boyutunun %70’e kadar tarayıcı platforma aktarılmasını sağlar. Tarayıcıda sıkıştırılan sayfa kullanıcıya bu şekilde görüntülenir.

Gzip sıkıştırmasının WordPress kullanılarak etkinleştirilmesi son derece kolaydır. WordPress Hız Optimizasyonu için gzip sıkıştırmasını etkinleştirmek için bu eklentiyi kullanabilirsiniz -> https://wordpress.org/plugins/enable-gzip-compression

Not: Bu eklentiyi eğer başka bir optimizasyon eklentisi kullanıyorsanız kullanmayın. Kullandığınız optimizasyon eklentisi de gzip sıkıştırma özelliğini aktifleştirmeye çalışabileceğinden çakışma yaşanabilir.

Statik Dosyaları Küçültün/Birleştirin ve Geciktirin

Herhangi birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde istemciden sunucuya bir istek gönderilir. Sunucu ise isteği işleme alıp dosyanın gönderilmesini sağlar. Sunucuya ne kadar çok istek gönderiliyorsa web sayfasının yüklenmesi de o kadar uzun sürecektir. WordPress Hız Optimizasyonu çalışmasında statik dosyaları tek bir dosyada birleştirerek bu sorunu kolaylıkla aşabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için yazımınızın bir sonraki bölümünde önereceğimiz WordPress optimizasyon eklentilerinden birisini kullanabilirsiniz.

Tarayıcı Önbelleklemeyi  Etkinleştirin

WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında yapmanız gerekenlerden biri de tarayıcı önbelleklemesini kullanmaktır. Sayfanıza sürekli giriş yapan kullanıcılara zaman kazandırmak adına statik dosyalar cihazınızın yerel depolama alanında geçici dizinde tutulur. Bu da sayfanın hızının artmasını ve daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır. Tarayıcı önbelleklemesini aktifleştirmek için yazımınızın ilerleyen bölümünde önereceğimiz WordPress Optimizasyon eklentilerinden birisini kullanabilirsiniz.

Başarılı Bir Önbellek Eklentisi Kullanın

WordPress Hız Optimizasyonunda dikkate alınması gereken konulardan biri de önbellek eklentilerinden doğru ve zamanında istifade edilmesidir. Önbellek eklentileri statik dosyaların önbelleğe alınması, dosyaların optimize edilmesi, yani sıkıştırılması, kombine edilmesi, geciktirilmesi ve benzeri özellikleri içerir.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanımına Önem Verin

İçerik dağıtım ağı (cdn) kullanımı, WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında dikkate alınması gereken hususlardan biridir. Web sitesi, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan veri merkezlerinde barındırılan bir sistemdir. Bir ziyaretçinin veri merkezinin bulunduğu yerden gelmesi durumunda web sayfasının yüklenmesi çok daha uzun süre alacaktır.

İçerik yayınlama ağları (CDN) dünyanın birçok yerinde binlerce veri merkezi kullanılmasını sağlar. Görselleriniz, javascript ve CSS gibi statik dosyalar kurulan bu veri merkezlerinden ziyaretçilere sunulur. Bu sayede WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında sayfanın yükleme süresi düşürülür.

Günümüzde içerik dağıtım ağları arasında popüler olanları ve web sitelerini aşağıya ekliyorum.

Yukarıda kullanacağınız dağıtım ağlarının maliyeti, web sitesinin hangi ölçüde bant genişliği kullandığına ve veri merkezinin lokasyonuna göre değişmektedir.

En Başarılı WordPress Optimizasyon Eklentileri

Günümüzde en başarılı WordPress optimizasyon eklentilerini aşağıya ekliyorum.

 • Nitropack
 • WP Rocket
 • PageSpeed Ninja
 • Litespeed Cache

Nitropack

Nitropack, özellikle e-ticaret sitelerinde tercih edilen ve web sayfasının hızını artırmak için yaygın olarak tercih edilen bir önbellek eklentisidir. Söz konusu eklentiyi kullanarak herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan web sayfası hızını artırabilirsiniz. Bahse konu eklentinin ücretsiz sürümü mevcuttur. Eklentinin ücretsiz sürümünde 5000 sayfa görüntülemesi ve 1 GB CDN kotası sınırı olduğunu da belirtmek isterim. Nitropack eklentisine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz -> https://wordpress.org/plugins/nitropack

WP Rocket

WP Rocket, WordPress tabanlı web sitelerinde tercih edilen optimizasyon eklentilerinden biridir. Söz konusu eklenti ile web sitenizin hızını kısa sürede artırabilir, sayfanın daha kısa sürede açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu eklenti ücretli olduğu için resmi web sitesinden satın alım sonrası indirilebilir. Eklentinin resmi web sitesine bu bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz -> https://wp-rocket.me

PageSpeed Ninja

PageSpeed Ninja optimizasyon eklentisi, diğer eklentilere göre daha yeni bir sistemdir. Kolay bir ara yüze sahip olan, son derece etkili bir cache eklentisidir. Eklenti ücretsiz olup WordPress repository’sinden kolay bir şekilde indirilebilir. Eklenti sayfasına ulaşabileceğiniz bağlantıyı buraya bırakıyorum -> https://wordpress.org/plugins/psn-pagespeed-ninja

Litespeed Cache

Litespeed Cache, WordPress için Litespeed altyapılı sunucularda en çok tercih edilen etkili optimizasyon eklentilerinden biridir. Söz konusu eklenti sunucu tarafından kullanılan kaynak tüketimi gibi etkenlere de olumlu etki sağlar. Bu eklenti tamamen ücretsizdir. Bu bağlantıyı kullanarak Litespeed Cache eklentisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz -> https://wordpress.org/plugins/litespeed-cache

WordPress’in Etkin Kullanımı İçin İhtiyacınız Olanlar

WordPresste hostingte CPU limitinin 1 CPU olması genel WordPress siteleri için yeterlidir. Fakat Woocommerce destekli temalar veya Woocommerce eklentisi için 1 CPU’lu hostingler çoğunlukla yetersiz kalır. WordPress için genel olarak minimum 1 CPU (%100 kullanım izni), 2 GB ram 5 mb/sn i/o limitine sahip bir hosting uygun. Tercihen 2 CPU ve 2 GB RAM ile 10 mb/sn özelliklerine sahip bir hosting ile daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Boombox, Newspaper gibi blog temalarında 1 CPU bile yetersiz kalabiliyor. Woocommerce içinse minimum 2 CPU, 2 GB RAM 10 mb/sn i/o limitine sahip bir hosting kullanılmasını tavsiye ederim.

WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress Hız Optimizasyonu günümüz dünyasında bir seçenek değil, mutlaka atılması gereken adımlar arasındadır. Arama motorlarının günümüzde önem verdiği en önemli husus, sayfanın hızıdır. Hızlı yüklenen web sitelerinin başarısı ortadadır. WordPress Hız Optimizasyonu bu anlamda en çok önemsenmesi gereken faaliyet alanlarının başındadır.

Bizimle İletişime Geçin

Bazı web sitesi yöneticileri WordPress Hız Optimizasyonunun çok zor, hatta imkânsız olduğu yönünde görüş taşıyor. Bunun aksine WordPress Hız Optimizasyonu konusunda uzmanlaştık ve siteleriniz için Google PageSpeed Insights verilerine göre WordPress Hız Optimizasyonu hizmeti sağlıyoruz. Bizimle iletişime geçmek ve teklif almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  Yazar

  Onur Özden

  Bir Yorum Bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yanıtla
  İletişim
  Merhaba!
  Nasıl yardımcı olabiliriz?