WordPress Dersleri

WordPress Hız Optimizasyonu 2022 – Google Core Web Vitals

WordPress Hız Optimizasyonu
İçerik gizle

WordPress Hız Optimizasyonu, WordPress altyapısına sahip bir web sitesinin hızını artırmak için yapılan çalışmaların bütünüdür. Web siteniz ne kadar kısa sürede açılırsa alanınızdaki başarınız da o kadar yüksek olacaktır. Kullanıcılar, yüklenme süresi uzun olan siteleri tercih etmezler. Yavaş web sitelerinde sitenin yüklenmesini beklemeden siteden çıkabilirler. Bu durumda WordPress Hız Optimizasyonu çalışmasının önemi ön plana çıkar.

Core Web Vitals Nedir

Core Web Vitals, internetteki kullanıcı deneyiminin önemli yönlerini ölçen performans metrikleridir. Core Web Vitals, geliştiricilerin sitelerinin performans deneyimlerini “iyi”, “iyileştirmeye ihtiyacı var” veya “kötü” şeklinde üç sonuca ayırır ve bunları niteliksel olarak anlamalarına yardımcı olan metrikleri içerir. Bu metriklerde en başta gelenler LCP, FID ve CLS metrikleridir. Ancak tüm metrikler bununla sınırlı değildir. FCP, TTI, TBT gibi farklı metrikler de bulunur.

WordPress Hız Optimizasyonunun Faydaları

Web sitenizin hızlı olması SEO ve kullanıcı deneyimine ciddi oranda katkı sağlar. Google, 2021 Mayıs güncellemesinden itibaren Core Web Vitals değerlerinin önemli bir SEO kriteri olacağını duyurdu. 

Günümüzde kısa bir internet araştırması yaptığınızda WordPress Hız Optimizasyonu çalışmaları için birçok makale görebilirsiniz. İnternetteki bazı makalelerdeki bilgiler doğru değildir veya eksiktir. Biz ise doğru ve kapsamlı bilgileri sizin için bu makalemizde sunuyoruz.

WordPress Hız Optimizasyonu Eklentilerinin Algoritmaları

Nitropack, WP Rocket, PageSpeed Ninja, Litespeed Cache ve istisnalar hariç tüm WordPress Hız Optimizasyonu ve Webp Express vb. WordPress Görsel Optimizasyonu eklentileri orijinal dosyalarınızı veya orijinal görsellerinizi optimize etmez. Orijinal dosyaların/görsellerin kopyalarını oluşturur ve bunları optimize edip orijinal yerine sunar. WordPress Optimizasyon sürecinde en doğru yaklaşım budur.

WordPress Hız Optimizasyonu Yöntemleri

WordPress Hız Optimizasyonu sürecinde uygulanabilecek 3 stabil yöntem vardır:

 1. Sıfırdan başarılı bir optimizasyon eklentisi kodlatmak. Stabil sürüme ulaşana kadar tercihen 2-4 kişilik ekip, 6-12 ay süre ve yüksek maliyet gerektirir.
 2. WordPress Optimizasyon sistemlerini entegre etmek. Güzel Hosting 100 TL’ye WordPress Premium Cache adı altında WordPress Optimizasyon sistemi sunuyor. Ancak bu sistemler statik siteler için. PHP ile oluşturulmuş dinamik sitelerde sitedeki işlevlerin çalışmasını engelliyor.
 3. Mevcut olan WordPress Optimizasyon eklentilerini kullanmak. Kısa sürede yüksek verim alınabilecek en düşük maliyetli çözüm bu. Korsan eklenti kullanılmazsa ve optimizasyon eklentisi ayarları doğru yapılandırılırsa, sitede herhangi bir soruna neden olmuyor. Adsense ve Slider gibi yavaş çalışan Javascript kaynakları içeren sitelerin bile gerçekteki hızı arttırılabiliyor; Google PageSpeed Core Web Vitals metrikleri iyileştirilebiliyor.

WordPress’te Manuel Optimizasyon ile Eklentiyle Optimizasyonun Farkları 

WordPress’te statik dosyalar manuel olarak sıkıştırılabilir, birleştirilebilir ve özel kodlar yazılarak geciktirilebilir. Aynı şekilde WordPress Optimizasyon eklentileriyle de bu yapılabilir. Peki farkları nelerdir? Gelin bunu inceleyelim:

 • Eklentilerle yapılan optimizasyonda aktif olan WordPress Hız Optimizasyonu eklentisi, yeni eklediğiniz sayfaları, yazıları ve -ilgili özelliği içeriyorsa- görselleri otomatik olarak optimize eder. Manuel müdahaleniz gerekmez.
 • Görsel optimizasyonunda görselleri optimize ederken webp formatını kullanmayı tercih etmek çok yaygındır ve kesinlikle önerilir. Ancak IOS’un tarayıcısı Safari’nin eski sürümleri ve güncel tarayıcıların çok eski sürümleri webp formatını desteklemez. Optimizasyonu manuel olarak yapar ve görseli ortam kütüphanesine webp olarak eklerseniz, webp desteklemeyen bir tarayıcıda veya ilgili sürümünde sitenize girildiğinde görselleriniz gözükmez. Bu da kullanıcı deneyimi ve SEO açısından önemli bir dezavantaj yaratır. Ancak Webp Express vb. webp’yi tarayıcı duyarlı olarak, webp destekleyen tarayıcılarda webp, desteklemeyenlerde ise optimize edilmiş jpg olarak sunan bir eklentiyle görsellerini optimize ederseniz kullanıcı deneyimi ve SEO açısından dezavantaj yaşamazsınız.
 • Manuel olarak işlem sağlarsanız yaptığınız değişiklik kalıcı olur, eklentilerle işlem sağlarsanız eklentiyi pasifleştirdiğinizde yaptığınız değişiklik geçersiz kalacaktır. Bu durumda manuel optimizasyonda bir sorunla karşılaşıldığında çözmesi çok daha zordur.
 • Nitropack, WP Rocket gibi önde gelen eklentiler gelişmiş algoritmalarla siteyi optimize etmeye çalışır. Dolayısıyla sorun yaşama ihtimaliniz daha düşüktür. Ancak kodları manuel düzenlerseniz küçük bir dikkatsizlikle yapacağınız hatada site çökebilir.
 • Manuel optimizasyon yapmak, PHP, JS ve CSS uzmanlığı gerektirir. Dolayısıyla bunu başarıyla yapabilen daha azdır.

WordPress Hız Optimizasyonu Önerileri

Aşağıda sizlere tavsiye edilen adımları web sitenize uygulamadan önce Google PageSpeed Insights, GTmetrix ve benzeri platformlardan yararlanarak web sitenizin güncel performansını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu platformlarda web sayfasının tam yüklenme süresi, dosya boyutu, istek sayıları gibi birçok etkeni öğrenebilirsiniz. Elde edilen veriler kapsamında WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında almanız gereken tedbirlerin boyutunu daha iyi anlayabilirsiniz. 

Web sitenizin hızını ölçebileceğiniz platformlar:

Google PageSpeed Insights -> https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights (özellikle bu platformu tavsiye ediyoruz)

GTmetrix -> https://gtmetrix.com

En Uygun Barındırma Planını Belirleyin

WordPress Site Hızlandırma için atılması gereken ilk adım en uygun barındırma planının belirlenmesidir. Ancak sitenizde karşılaştığınız her problemin temelinde hosting firması yoktur. Seçtiğiniz barındırma planının yetersiz olması veya yazılımla ilgili teknik problemler WordPress Hız Optimizasyonu sürecinde web sitenizde yavaşlığa neden olabilir. Hostingi satın aldığınız firma ne kadar iyi olursa olsun web sitesinde yazılımsal problemler varsa site hızınız düşük olacaktır. Bunu çözmek için yazılımınızın kodlarını optimize etmeniz gerekir.

Sunucunun CPU, RAM  veya I/O limitlerinin yetersiz kalması sitenizde ve admin panelinizde yavaşlığa, hatta hiç açılmamasına, hata döndürmesine neden olabilir. Web sitenizin sorunsuz şekilde çalışması için nelere ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekir. Sitenizin anlık ve toplam kullanıcı sayısını ve sitenizdeki yazılımın gerektirdiği minimum kaynakları dikkate alarak gerekli barındırma planını kullanmanız gerekir. WorrdPress tema ve eklentilerinin gerektirdiği minimum kaynaklar hakkında bilgi edinmeyi istiyorsanız makalemizdeki WordPress’in Etkin Kullanımı İçin Gereken Kaynaklar bölümünü okuyabilirsiniz.

TTFB Sorununu Göz Ardı Etmeyin

İngilizce açılımı Time to First Byte olan TTFB’nin mümkün olduğu kadar kısa tutulması gerekir. TTFB nedir sorusunun cevabını, istemciden sunucuya istek gönderildiğinde, sunucunun ilk veri baytını alana kadar geçen süreyi belirleyen metrik diyebiliriz. Tarayıcınızda url çubuğuna bir web adresi yazdığınızda veya arama motoru sonuçlarından bir websiteye girmeye çalıştığınızda sunucu ve tarayıcıda bazı işlemler gerçekleşir. Bu işlemlerden performansa en büyük etkisi olan etkenlerden birisi TTFB’dir. 

TTFB Ne Kadar Olmalıdır

TTFB değeri 1 saniye altında olmalıdır. Ancak en iyi diyebileceğimiz TTFB değeri 500 ms ve mümkünse 100 ms altında olandır. Başarılı bir WordPress Hız Optimizasyonu çalışması gerçekleştirildiğinde 500 ms, hatta bazı sitelerde 100 ms altına kadar düşebilir.

TTFB’nin Uzun Olma Sebepleri Nelerdir

Web sitesi oluşturanların ya da web sitesi sahiplerinin en çok şikâyet ettiği konulardan biri de sunucunun çok geç yanıt vermesidir. Bu sürenin uzunluğunun hangi sebepten kaynaklandığını öğrenmek için WordPress eklentilerinin hepsini pasifleştirin. Her eklentiyi tek tek yeniden aktifleştirin ve her aktifleştirmenizde TTFB’yi test edin. Hangi eklentiyi aktifleştirince TTFB ciddi oranda artıyorsa o eklentide bir sorun vardır. Ayrıca sorun temadan da olabilir. Bunun için geçici olarak farklı bir temaya geçip TTFB’yi yeniden test etmeyi deneyebilirsiniz. Diğer WordPress Hata Ayıklama adımlarını ve WordPress’te bir sorunla karşılaştığınızda yapabileceklerinizi öğrenmek için WordPress Hata Ayıklama adındaki makalemizi ziyaret edebilirsiniz: 

Sunucunun ilk yanıt süresinin çok uzun olması kullanılan sunucu veya hostingteki hatalı ya da eksik konfigürayondan kaynaklı olabilir. Bu sorunun çözümü için sunucu konfigürasyonu başarıyla yapılmalı ve verimlilik testleri gerçekleştirilmelidir.

Ancak sanılanın aksine TTFB çoğunlukla hosting/sunucu veya sağlayıcı firma kaynaklı değildir. Söz konusu problem genellikle yazılım hatasından veya optimizasyon yetersizliğinden kaynaklıdır. Sitede aşırı CPU, RAM veya I/O tüketimi varsa, hostingteki kaynak limitleri yetersiz geliyorsa sunucu çok geç yanıt verecektir. Bu durumda yazılım optimize edilmelidir. WordPress Optimizasyon sonrasında hosting kaynakları hala yetersiz kalıyorsa kaynaklar arttırılmalıdır. WordPress için gerekli olan minimum kaynaklar hakkında bilgi edinmek için makalemizin WordPress’in Etkin Kullanımı İçin Gereken Kaynaklar bölümünü okuyabilirsiniz.

Gereksiz WordPress İşlevlerini Kaldırın

Web sitesindeki statik kaynaklardaki versiyonları (örnek: ?ver=2), api.w.org relation linkini, manifest’i, shortlinki -kullanmıyorsanız- xmlrpc gibi gereksiz işlevleri kaldırmalısınız. Ancak bunun WordPress Hız Optimizasyonu çalışmasına katkısının düşük olabileceğini unutmayın.

SQL Sorgularını Optimize Edin

Veritabanınızda sürekli sorgu üretiliyorsa ya da sorgular çok yavaş çalışıyorsa bunlar optimize edilmelidir. Sunucudaki MySQL Slow Query Log’ları inceleyerek hangi sorguların ne kadar sürede çalıştığını öğrenebilirsiniz. MySQL Slow Query Log’larına çoğu paylaşımlı hosting’te izin verilmez. Bu yüzden bunları incelemek isterseniz VPS, VDS veya Dedicated sunucu kullanmanız gerekebilir. Yavaş çalışan sorgular kadar autoload özelliğiyle sürekli yüklenen sorgular da önemlidir. Bunları da değerlendirmeniz gerekir.

Görselleri Optimize Edin

Web sitesine yüklediğiniz görsellerin optimizasyonu da WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında yapılması gereken faaliyetlerden biridir. Sitenizde yayınladığınız içeriklere görsel eklenmesi, okunurluğunu ve görünürlüğünü artırma adına önemlidir. Fakat içeriklerde yer alan görseller optimize edilmediği taktirde siteyi ciddi oranda yavaşlatabilir.

Webp Express ile Görsel Optimizasyonu 

Siteye yüklenen görsellerin optimize edilmesi için kullanılabilecek en başarılı çözümün Webp Express eklentisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu eklenti ile sitenize ekleyeceğiniz yeni görseller ve sitenize eklemiş olduğunuz eski görseller otomatik olarak optimize edilecektir. Eski görselleri eklenti otomatik optimize edemediyse son çare olarak (fallback method) eklentinin Bulk Convert özelliğini kullanabilirsiniz.

Webp Express Gereksinimleri

Görsel optimizasyonu için çoğu paylaşımlı hostingte PHP GD uzantısı varsayılan olarak aktiftir. Bu eklentinin başarıyla çalışabilmesi ve sitenizde görsellerin görüntülenmeme gibi bir soruna neden olmaması için hosting/sunucu altyapınızda önerdiğimiz görsel optimizasyonu yönteminde kullanılan PHP’nin GD uzantısı aktif olmalı ve GD uzantısı webp desteği ile derlenmiş olmalıdır. Aksi taktirde eklenti görsel urllerini webp olarak değiştirir, ancak gerekli koşul sağlanmadığı için webp dönüştürme başarısız olur ve görseller 404 döndürür. Eğer sunucunuz veya hostinginiz gerekli koşulları karşılamıyorsa sunucu bazlı yerel webp dönüştürme yapmak yerine CDN bazlı webp dönüştürme yapabilirsiniz.

Sadece Desteklenen Tarayıcılarda Webp’yi Sunmak

Webp Express eklentisinin htaccess ile webp sunma özelliği kapatılıp Alter HTML özelliği açılırsa, ekelnti webp’yi tarayıcı duyarlı olarak sunar. Peki tarayıcı duyarlı webp sunmak nedir? IOS’un web tarayıcısı Safari webp uzantılı görselleri desteklemez. Bununla beraber Chrome, Edge, Firefox, Opera gibi yaygın tarayıcıların -çok- eski sürümleri webpyi desteklemez. Dolayısıyla bu tarayıcılarda webp görünmez. Ancak Webp Express eklentisi ilgili özelliği aktifleştirildiği taktirde eğer tarayıcı webp uzantısını desteklemiyorsa görselin optimize edilmiş jpg versiyonunu, webp uzantısını destekliyorsa webp versiyonunu sunar.

Webp Express Ayarları ve Eski Görsellerin Optimizasyonu

 • WordPress eklenti yükle kısmından eklentiyi indirin ve aktifleştirin. 
 • .htaccess rules for webp generation bölümündeki enable direct redirection to existing converted images ve enable redirection to converter özelliklerini kapatmak için tik işaretini kaldırın.
 • Alter HTML bölümündeki Alter HTML seçeneğine tik işareti bırakarak özelliği aktifleştirin.
 • Save Settings And Force New .Htaccess Rules butonuna tıklayarak ayarları kaydedin.

CDN ile Webp Express Kullanmak

CDN kullanıyorsanız olası problemleri önlemek için en üstteki seçenekten CDN Friendly Mode’u seçin. Kullandığınız CDN hizmetinde görsel optimizasyonu özelliği aktifse, olası problemleri önlemek için CDN hizmetindeki görsel optimizasyonu özelliğini pasifleştirmeniz veya Webp Express’i kullanmamanız gerekebilir.

Sitenizi Yavaşlatan Javascript Kaynaklarını Geciktirin

WordPress Hız Optimizasyonu için yapmanız gerekenlerden bir diğer işlem sitenizi yavaşlatan Javascript kaynaklarını geciktirmektir. Sitenizi en çok yavaşlatan Javascript kaynakları çoğunlukla Slider/Carouseller ile Adsense vb. reklamlarının Javascript dosyalarını ve satır içi kodlarıdır. Adsense günümüzde en çok tercih edilen reklam platformudur. Bu platformu kullanarak pasif gelir elde edebilirsiniz. Ancak Adsense’yi sitenize yerleştirmek için eklediğiniz Javascript kodları ve uzak sunucudan çekilen Javascript dosyaları optimize edilmezse siteyi ciddi oranda yavaşlatır ve SEO, UX (kullanıcı deneyimi) gibi alanlarda olumsuzluğa neden olur. Aynı durum WordPress Slider eklentilerinde de geçerlidir.  Adsense veya Slider/Carousel içeren bir siteniz varsa ve optimize etmekte zorlanıyorsanız bizden profesyonel destek alarak web sitenizin Google PageSpeed mobil puanının 80-90 üzerine çıkmasını, Google PageSpeed Core Web Vitals değerlerinin iyileşmesini ve sitenizin gerçekteki hızının artmasını sağlayabilirsiniz.

Bize ulaşmanız için iletişim kanallarımız ->

Şirket Hattı: 0 232 215 01 33

Whatsapp: 0 541 527 56 07

Email: info@onurozden.com.tr

Slider Eklentileri Yerine Sayfa Düzenleyicinin Modülünü Kullanın

Revolution Slider, Smart Slider, Layer Slider gibi eklentilerin Javascript kod yapısı kullandıkları kütüphaneler nedeniyle optimize edilse de yavaş çalışır ve sitede önemli bir yavaşlığa sebep olur. Bu eklentilerin yavaş çalışmasının sebebi çok fazla özelleştirilebilirlik imkanı ve özelliği sağlamak birçok Javascript modülü barındırmasıdır. Siteyi yavaşlatan bu eklentiler yerine Meta Slider gibi hafif bir slider eklentisi veya sayfa düzenleyicinin Slider/Carousel modülü kullanılması sitenin hızlandırılması için önemlidir.

Gzip Sıkıştırmasını Kullanın

Gzip sıkıştırması bir web sitesinin orijinal boyutunun %70’e kadar küçültülmesini sağlayabilir. WordPress Site Hızlandırma eklentileri Gzip sıkıştırmasını otomatik olarak aktifleştirir. Kullandığınız optimizasyon eklentisi Gzip sıkıştırmasını otomatik olarak aktifleştireceğinden ek müdahale yapmanıza gerek yoktur.

Statik Dosyaları Küçültün/Birleştirin ve Geciktirin

Herhangi birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde istemciden sunucuya bir istek gönderilir. Sunucu ise isteği işleme alıp dosyanın gönderilmesini sağlar. Sunucuya ne kadar çok istek gönderiliyorsa web sayfasının yüklenmesi de o kadar uzun sürecektir. WordPress Hız Optimizasyonu çalışmasında statik dosyaları tek bir dosyada birleştirerek bu sorunu kolaylıkla aşabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için yazımınızın bir sonraki bölümünde önereceğimiz WordPress Optimizasyon eklentilerinden birisini kullanabilirsiniz. Ancak bazı tema ve eklentilerin statik dosyaları (css/javascript) birleştirildiğinde ilgili kodlar çalışmayabilir. Bu sorunla karşılaşırsanız çalışmayan satır içi kodları veya çalışmayan kodları içeren dosyayı WordPress Hız Optimizasyonu sürecindeki statik dosyaları birleştirme şileminden hariç tutmalısınız.

Tarayıcı Önbelleğinden Faydalanın

WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında yapmanız gerekenlerden biri de tarayıcı önbelleklemesini kullanmaktır. Sayfanıza sürekli giriş yapan kullanıcılara zaman kazandırmak adına bazı statik dosyalar cihazınızın yerel depolama alanında geçici dizinde tutulur. Bu da bir sonraki sayfa ziyaretlerinde sayfanın hızının artmasını ve daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır. Tarayıcı önbelleklemesini aktifleştirmek için yazımınızın ilerleyen bölümünde önereceğimiz WordPress Optimizasyon eklentilerinden birisini kullanabilirsiniz.

Başarılı Bir WordPress Hız Optimizasyonu Eklentisi Kullanın

WordPress Hız Optimizasyonu sürecinde WordPress Site Hızlandırma eklentilerinden doğru bir şekilde yararlanılması büyük önem taşır. Bu eklentiler statik kaynakların önbelleğe alınması, sıkıştırılması, birleştirilmesi, geciktirilmesi, font ve görsel optimizayonu gibi birçok önemli özellik içerirler.

En Başarılı WordPress Hız Optimizasyonu Eklentileri

Günümüzde en başarılı WordPress Hız Optimizasyonu eklentilerini sıralamak gerekirse aşağıdaki listeyi size sunabiliriz:

 • Swift Performance Pro
 • Nitropack
 • WP Rocket
 • FlyingPress

 
Swift Performance Pro

Özellikle dinamik alanların optimize edilmesinde başarılı olan Swift Performance Pro eklentisi tavsiye edebileceğimiz eklentiler arasında ilk sırada. Ayarları doğru yapıldığı taktirde başarılı sonuç alınabilecek bir eklentidir. Ancak ayarları çok fazladır, komplikedir ve teknik bilgi gerektirir. Eğer yanlış yapılırsa sitede geçici sorunlara neden olabilir. Eklentide önbellekleme ve optimizasyon sisteminin yanı sıra dahili veritabanı ve görsel optimizasyonu sistemi vardır. Eklentinin en büyük dezavantajı fiyatlandırmasıdır. Eklentinin ücretsiz sürümü Swift Performance Lite’a buradan ulaşabilirsiniz: https://wordpress.org/plugins/swift-performance-lite/

Özellikle tavsiye ettiğimiz, eklentinin ücretli sürümü Swift Performance Pro’yu inceleyebileceğiniz sayfa bağlantısını buraya bırakıyoruz -> https://swiftperformance.io/features/

Nitropack

Nitropack, özellikle e-ticaret ve komplike WordPress sitelerde tercih edilen ve web sayfasının hızını artırmak için yaygın olarak kullanılan WordPress Site Hızlandırma eklentisidir. Bu eklentiyi kullanarak herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan web sitenizin hızını artırabilirsiniz. Eklentinin ücretsiz sürümü mevcuttur. Ancak ücretsiz sürümünde eklenti, aylık 5000 sayfa görüntülemesi ve 1 GB CDN kotası limitlerine ulaşana kadar çalışır. Bu limitlere ulaştıktan sonra eklenti çalışmayı durdurur. Nitropack eklentisine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz -> https://wordpress.org/plugins/nitropack

WP Rocket

WP Rocket, premium optimizasyon eklentilerinden biridir. Bu eklenti ile web sitenizin hızını kısa sürede artırabilir, sayfanın daha kısa sürede açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak eklenti ayarlarını bilinçli olarak doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Aksi taktirde eklentinin faydasını göremezsiniz. Bu eklenti ücretli olduğu için resmi web sitesinden satın alım sonrası indirilebilir; ücretsiz sürümü mevcut değildir. Eklentinin resmi web sitesine bu bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz -> https://wp-rocket.me

FlyingPress

FlyingPress FlyingPress adlı WordPress Site Hızlandırma eklentisi, W3 Total Cache, WP Fastest Cache gibi eklentilere göre daha basitleştirilmiş bir eklentidir. Eklentinin ücretsiz sürümü yoktur, orijinal sitesinden lisans alınarak kullanılabilir. Ayarları manuel olarak doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Eklentinin tüm özelliklerinin sunulduğu ücretsiz sürümü mevcut değildir. Eklentiyi kullanabilmek için geliştiriciden ücretli sürümünü satın almanız gerekir. Eklentinin ulaşabileceğiniz bağlantıyı buraya bırakıyoruz -> https://flying-press.com/

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanımına Önem Verin

CDN kullanımı, WordPress Hız Optimizasyonu kapsamında dikkate alınması gereken önemli etkenlerden biridir. Bir ziyaretçinin veri merkezinin bulunduğu yerden gelmesi durumunda web sayfasının yüklenmesi çok daha uzun süre alacaktır.

İçerik yayınlama ağları (CDN) dünyanın birçok yerinde binlerce veri merkezi kullanılmasını sağlar. Görselleriniz, Javascript ve CSS gibi statik dosyalar kurulan bu veri merkezlerinden ziyaretçilere sunulur. Bu sayede WordPress Optimizasyon kapsamında sayfanın yükleme süresi düşürülür.

Günümüzde içerik dağıtım ağları arasında popüler olanları ve web sitelerini aşağıya ekliyoruz:

Yukarıda kullanacağınız dağıtım ağlarının maliyeti, web sitesinin hangi ölçüde bant genişliği kullandığına ve veri merkezinin lokasyonuna göre değişmektedir.

Temanızın Kaliteli Olmasına Önem Gösterin

WordPress Hız Optimizasyonu için sizlere vereceğimiz bir diğer tavsiyemiz kullandığınız temanın temiz kodlanmış olmasıdır. Kod yapısındaki kullanılan kodların tekrarlanmaması, desteği sona eren veya performans kaybı yaşatan fonksiyonların kullanılmaması gereklidir.

Günümüzde bu konuda yapılan en önemli hata, temaların ne kadar optimizasyona elverişli ve hızlı olduğuna temanın demo sayfasını Google PageSpeed Insights vb. platformlarda test ederek karar vermektedir. Betheme, Thegem gibi en fazla satılan temalar bile demo’larını optimize etmeden yayına sunmaktadır. Bu da tema kalitesi ve performansı konusunda yanlış değerlendirmelere neden olmaktadır.

WordPress’in Etkin Kullanımı İçin Gereken Kaynaklar

WordPress sitenin barındırıldığı hostingte CPU limitinin 1 CPU (100%) olması genellikle WordPress siteleri için yeterlidir. Fakat Woocommerce destekli temalar veya Woocommerce eklentisi için 1 CPU’lu hostingler çoğunlukla yetersiz kalır. WordPress için genel olarak minimum 1 CPU (%100 kullanım izni), 1 GB ram 5 mb/sn i/o limitine sahip bir hosting idealdır. Ama bazı Woocommerce/Buddypress  destekli temalar veya Woocommerce vb. daha fazla kaynak gerektiren eklentiler kullanıldığında bu kaynaklar yetersiz gelebilir. Bu durumda 2 CPU ve 2 GB RAM ile 10 mb/sn özelliklerine sahip bir hosting ile daha sağlıklı sonuçlar alınır. Bu kriterler anlık ziyaretçisi 50-100 altında olan siteler için geçerlidir. Kaynak tüketimi etkileyen tek etken yazılım değildir. Trafiğiniz de kaynak tüketimini arttırır. 

Lisanslı Eklenti ve Özel Kodlamalar ile WordPress Hız Optimizasyonu Hizmeti

WordPress Hız Optimizasyonu günümüz dünyasında değerlendirilmesi gereken bir opsiyon değil, mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir zorunluluk haline gelmiştir. Bazı kullanıcılar WordPress Hız Optimizasyonu hizmetini deneyimsiz freelancer’lardan aldıkları ve sonuç başarısız olduğu için sitesinin optimize edilemeyeceğini düşünüyor. Bunun aksine tüm WordPress siteler, sunucu, tema ve eklentilere göre değişmekle  farklı oranlarda optimize edilebilir. WordPress Hız Optimizasyonu konusunda uzmanlaştık ve siteleriniz için Google PageSpeed Core Web Vitals değerlerinizi iyileştiriyor, Sitenizin gerçekteki hızını arttırıyoruz. Bizimle iletişime geçmek için adınızı ve telefon numaranızı aşağıdaki forma girin, biz size ulaşalım.

  Bu İçeriği Oylayın:
  Toplam Oy Sayısı: 3 Ortalama Puan: 5
  Onur Özden

  Yazar

  Onur Özden

  Yorumlar (39)

  1. Berat
   29/11/2021 Cevapla

   Hız optimizasyonu ile ilgili bir çok makale okudum, çoğu makale bir eklenti ile işi bitiriyor. Fakat makaleniz gerçekten detaylı ve işinin ehli olduğunuzu kanıtlıyor. En yakın zamanda hizmetinizden yararlanmak için dönüş sağlayacağım, başarılarınızın devamını diliyorum.

  2. Uğur EGE
   08/12/2021 Cevapla

   Oldukça bilgilendirici bir içerik olmuş. Bu ve bunun gibi makalelerin devamının gelmesi bizim gibi giriş seviye kullanıcılar için oldukça etkili olacaktır.

   • Yavuz Özdemir
    11/02/2022 Cevapla

    Oldukça başarılı bir makale.

  3. Uğur Ege
   08/12/2021 Cevapla

   Kesinlikle çok başarılı bir makale olmuş. Bizim gibi starter kullanıcılar için kesinlikle cok başarılı bir makale olmuş. Devamı gelirse daha da bilgilendirici olur bence…

  4. aydingenc.21
   10/12/2021 Cevapla

   Her noktaya deginmişsiniz tebrik ederim

  5. Hamza
   11/12/2021 Cevapla

   WordPress ile her alanda web siteleri yapmak mümkün, buna e-ticaret de dahil. Tek dezavantajı özellikle e-ticaret sitelerinde yavaşlamalar olması fakat optimize ayarları ile bu sorun da aşılıyor. Yukarıda çok detaylı ve değerli bilgiler verilmiş.

  6. Serdar Önder
   11/12/2021 Cevapla

   Detaylı ve anlaşılır bir anlatımın yanında eklentilere değinmeniz de aydınlatıcı olmuş teşekkürler.

  7. Ahmet
   19/12/2021 Cevapla

   Çok detaylı bir içerik olmuş. Teşekkür ederim.

  8. Emin Canbolat
   22/12/2021 Cevapla

   Oldukça uzun ve detaylı bir makale olmuş. Başka kaynak aranılmasına gerek kalmayacak şekilde tüm detaylar tek başlıkta anlatılmış. Bu makaleyi favorilerime ekliyorum.

  9. Yahya Can
   15/01/2022 Cevapla

   WordPress hız optimizasyonu konusunda iyi bir altyapı olmadığını düşünüyordum. Çünkü hiç bir şey kurmasam bile hız değerleri düşük idi. Meğer bunun optimizasyonunu yapmak gerekmiş. Aynı zamanda hosting sunucum da hız açısından kötüymüş. Sayenizde hız optimizasyonu ile hız değerlerimi mobil için optimize ettim. Hedefim de mobil hızı arttırmaktı. Elinize sağlık.

  10. pozitronyum01
   16/01/2022 Cevapla

   İçerik çok faydalı ve işe yarar.

  11. Naim AKGÜL
   18/01/2022 Cevapla

   WordPress için hız optimzasyonu anlamında herşey anlatılmış. güzel bir kaynak.

  12. Halil Kalafat
   18/01/2022 Cevapla

   Tüm wordpress kullanıcıları için çok detaylı ve açıklayıcı bir makale olmuş

  13. tertip98
   20/01/2022 Cevapla

   Faydalı içerik wordpress kullananlar için bir rehber niteliğinde.

  14. xreymysteriox
   21/01/2022 Cevapla

   Temiz ve kaliteli içerik.

  15. sinankirca380
   21/01/2022 Cevapla

   Bilgilendirici bir makale elimize sağlık.

  16. dogufurkan58
   21/01/2022 Cevapla

   Güzel içerik wordpresteki sorunlarımın çözülmesine baya yardımcı oldu.

  17. Cansu Taner
   21/01/2022 Cevapla

   Kaliteli ve bilgilendirici içerik için teşekkür ederiz.

  18. Recep Kutlusoy
   21/01/2022 Cevapla

   Yararlı makale güzel bir rehber olmuş.

  19. calisyaren
   22/01/2022 Cevapla

   WordPressteki hız sorunlarımın çözülmesine çok yardımcı oldu. Teşekkürler…

  20. ismail kayıranak
   31/01/2022 Cevapla

   Bu makaleyi okumdan önce çok web sitemin hızı çok düşüktü bende eklentiyi satın almaya karar verdim sonra hız sorunlarımda çözülmesinde baya yardımcı oldu bu eklenti her web sitesinde olmasını kesinlikle tavsiye ederim

  21. Süleyman
   04/02/2022 Cevapla

   Onur hocam cidden içerik olarak kaliteli ve kapsamlı bir yazı olmuş bildiğimiz şeyler dışında bilmediğimiz konularda da bilgi sahibi olduk teşekkür ederiz.

  22. volkan karatepe
   11/02/2022 Cevapla

   Onur bey merhabalar, sizlerle daha önce de konuşma fırsatı bulmuştum, yazıyı parça parçada olsa okuyabildim. Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Genel olarak baktığımızda webte çok fazla bilgi var ve doğal olarak bu fazlalık bilgi kirliliğini de beraberinde getiriyor. Umarım daha fazla kitleye ulaşır ve doğru bilginin paylaşımı konusunda herkese destek olursunuz, iyi çalışmalar dilerim.

  23. Uğur AYDIN
   20/02/2022 Cevapla

   Çok faydalı bir makale olmuş, bilgi paylaşımı için teşekkürler

  24. Neslihan Aydın
   20/02/2022 Cevapla

   Merhabalar makale içeriği çok faydalı ve etkili olmuş, yalın temiz ve açıklayıcı bir üslup ile hazırlanmış, emeğinize sağlık teşekkürler

  25. Ufuk
   21/02/2022 Cevapla

   Detaylı bir anlatım Teşekkürler !

  26. Muhasebe Caliskan
   21/02/2022 Cevapla

   Çok teşekkürler,

  27. onur gülkanat
   28/02/2022 Cevapla

   Bu işlere yeni başlayan biri için güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş. ellerinize sağlık

  28. Engin
   28/02/2022 Cevapla

   Teşekkürler.

  29. Ahmetcan
   28/02/2022 Cevapla

   faydalı makale. Teşekkürler

  30. Tarzımız Müzik
   01/03/2022 Cevapla

   Güzel. Ve bilgilendirici

  31. Özer Bayar
   01/03/2022 Cevapla

   Çok teşekkürler… Detaylı bilgi için

  32. Turkish Hvac News
   02/03/2022 Cevapla

   Detaylı şekilden anlatım için thanks

  33. İsmail
   05/03/2022 Cevapla

   Onur hocam, kaliteli ve kapsamlı bir yazı olmuş. Bilgi sahibi olduk teşekkür ederiz.

  34. Agit AYDEMİR
   15/03/2022 Cevapla

   Çok faydalı bir makale olmuş. Bakış açım değişti gerçekten . Emeklerinizden ötürü teşekkür ederim.

  35. Ali
   20/03/2022 Cevapla

   Teşekkürler

  36. İrfan Kotan
   06/04/2022 Cevapla

   Günümüzde hız her şey. Hızlı olan kazanır. Bu makalede web sitemizi hızlandırmaya yardımcı olacak bir çok bilgi mevcut. Teşekkürler.

  37. Ömer Taha Çiftçi
   27/05/2022 Cevapla

   Teşekkür ederim son derece faydalı bir yazı olmuş

  38. Cankut
   12/08/2022 Cevapla

   Emeğinize sağlık çok faydalı bir içerik olmuş

  Bir Yorum Bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  X

  Hemen Teklif Alın

  profesyonel
  çözümler

  Kurumsal Yazılım Firması mı Arıyorsunuz?
  Bilgi almak ve ihtiyaçlarınızı karşılayan kaliteli çözümlerimizle tanışmak için formu doldurmanız yeterli.

  Yanıtla
  Whatsapp Destek Hattı
  WordPress Hız Optimizasyonu hizmeti almak için bu mesajı yanıtlayın.