WordPress Dersleri

Korsanın Zararları: Korsan Yazılım Kullanmanın Zararları

Korsan WordPress Tema/Eklenti Kullanmanın Zararları

Lisans doğrulama yöntemi geçersiz hale getirilerek kullanılan ve dağıtılan yazılımlar korsan/warez/nulled yazılım olarak nitelendirilir. Bu, WordPress’teki bir tema veya eklenti olabilir. Korsan tema/eklenti kullanmak web sitenizin güvenliğini yok eder.

Lisanslı ve orijinal tema/eklenti yerine kullanılan korsan tema/eklentiler, ücretsiz olarak dağıtıldığı veya düşük fiyatlarla satıldığı için sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bu tarz yazılımların çoğu zaman başınıza hiç de beklemediğiniz sorunları açar. Çünkü tema/eklentilerin korsan sürümlerine, backdoor olarak nitelendirdiğimiz, yazılıma uzaktan izinsiz erişim elde edilmesini sağlayan zararlı kodlar eklenir.

Warez/Korsan Nedir?

Warez sözcüğü İngilizce kökenli bir kelimedir. Bu kelime software sözcüğünden türetilmiştir. Software kelimesi yazılım anlamına gelirken; warez ise kodları değiştirilerek lisansı kırılan temalardır. Warez/nulled tema/eklenti de korsan tema ve eklenti anlamına gelir. Warez/nulled temalar lisanslı olarak hizmet sunan temaların telif haklarını çiğner.

Korsan Yazılım Kullanmanın Zararları

Korsan temalara ve eklentiler, yasalara aykırı olarak hizmet sunan platformlar tarafından dağıtılır. Ücretsiz olarak veya düşük ücretle temin ettiğiniz korsan tema/eklentinin kod yapısında sitenize zarar verecek birtakım zararlı kodlar bulunur. Unutmayın! Kimse ücretli olarak satılan tema ve eklentileri herhangi bir çıkarı olmadan sizinle paylaşmaz! Özellikle warez tema ve eklentilerin zararlı kodlar içerdikleri bilinmektedir. Bu zararlı kodlar, sitenize izinsiz eklenen geri bağlantı (hacklink), sitenizde çıkan uygunsuz reklamlar veya sitenizde oluşan “bu site hacklenmiştir” tarzı bir sayfaya neden olur. Dolayısıyla siteniz ve projeniz sekteye uğrar. Korsan tema/eklenti kullanmak projenizin uzun vadede kullanılamaz hale gelmesini sağlar. Peki, korsan tema ve eklentilerin kullanılması hangi riskleri beraberinde getirir:

 • Güvenlik sorunu
 • Kişisel verilerin kaybı
 • Yasal yaptırımlar (telif hakkı ihlali suçu işlemiş oluyorsunuz)
 • Otomatik güncelleme ve teknik destek imkanının olmaması

Korsan Yazılım Kullanmanın Zararları: Güvenlik Riskleri

Korsan tema ve eklentileri kullandığınızda web sayfanızın düzgün çalışmasına engel olan zararlı kod bloklarını da sitenize dahil edersiniz. Bu durum sitenizi ziyaret eden kullanıcılar açısından da riskli durumları beraberinde getirir. Özellikle korsan tema/eklenti kullanacak olursanız; web sayfanızı dijital dünyadaki siber saldırganlara karşı güvensiz hale getirirsiniz.

Korsan Yazılım Kullanmanın Zararları: Gizlilik Sorunları

Ziyaretçilerinizin ya da müşterilerinizin verilerinin gizli kalması, internet siteniz açısından yasal bir zorunluluktur. Oysa korsan tema ve eklenti kullandığınızda ziyaretçi ve müşterilerinizin de verilerini riske atarsınız. Yine müşterilerinize ait verilerin kaybolması, bir işletme için en istenmedik durumların başında gelir.

Kişisel verilerin çalınması sorunu dijital dünyada sıklıkla karşılaşılan sorunların başında yer alır. Dolayısıyla bu tür sorunlara karşı sitenizin güçlü olması için tema ve eklentilerinizin korsan olmayan orijinal sürümlerini kullanmanız gerekir.

Korsan Yazılım Kullanmanın Zararları: Yasadışı Olması

Korsan tema ve eklentiler her şeyden önce yasal değildir. Korsan tema ve eklenti kullanarak ve dağıtarak telif hakkı ihlali suçunu işlemiş olursunuz. Korsan tema ve eklentilerin dağıtılmasında yazılımın telif haklarının sahibinin, lisansı kırılmış yazılımı paylaşan web sitesi sahibine karşı dava açması işten bile değil!

Korsan Yazılım Kullanmanın Zararları: Güncelleme ve Destek Sağlanmaması

Web sitelerinde kullanılan tema ve eklentilerin periyodik olarak güncellenmesi gerekmektedir. Çünkü her güncellemede keşfedilen güvenlik açıkları kapatılır ve yazılımın stabilitesi, işlevleri arttırılır. Ancak korsan tema ve eklentilerin lisansı kırıldığı için otomatik güncelleme mümkün değildir. Bu da korsan bir şekilde temin ettiğiniz tema ve eklentilerin zaman içerisinde yetersiz kalmasına ve birçok güvenlik zafiyeti bulundurmasına neden olur.

Satın aldığınız tema veya eklentide teknik destek hizmeti önemli bir avantaj sağlar. Aldığınız yazılımda sorun yaşadığınız noktalarda email kanalıyla veya geliştiricinin web sitesindeki destek sistemi aracılığıyla lisans süreniz boyunca ücretsiz teknik destek alabilirsiniz. Ancak korsan tema ve eklentilerde teknik destek hizmeti alamazsınız.

Korsan Yazılım Yerine Ne Kullanmalıyız?

WordPress ile oluşturduğunuz web sitesini profesyonel seviyede hayata geçirmeyi istiyorsanız mutlaka korsan olmayan orijinal tema ve eklentileri tercih etmelisiniz. Korsan tema ve eklentilerin yerine orijinal yazılımları tercih etmeniz, web sitenizin uzun vadede korsan yazılım kaynaklı güvenlik sorunlarıyla karşılaşmamasını sağlar.

Ücretsiz WordPress Tema ve Eklentileri

WordPress topluluğu ücretsiz tema ve eklentiler konusunda birçok alternatif sunar. Örnek vermek gerekirse, OceanWP teması yeni başlayanlar için başarılı diyebileceğimiz bir temadır. Hem mobil hem de tablet cihazlarında etkili sonuçlar ortaya koyan OceanWP, WooCommerce desteğine de sahip!

SEO dostu bir ücretsiz tema olarak dikkatleri üzerine çeken Zakra ve Neve temaları yüksek performanslı bir tema olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Etkili bir kontrol paneline sahip olan bu tema, minimalist ve şık tasarım özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Daha fazla WordPress teması ve eklentisini incelemek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Ücretsiz WordPress Temaları -> https://wordpress.org/themes/

Ücretsiz WordPress Eklentileri -> https://wordpress.org/plugins/

Envato Elements

Envato Elements, kullanıcıların premium üyelik aldıktan sonra WordPress tema, eklenti, grafik, web şablon, video, ses gibi birçok kategorideki milyonlarca içeriğe erişebildiği Envato Market’e bağlı bir platformdur. Envato Elements, dünya genelinde web alanında en çok tercih edilen platformlar arasında yer almaktadır.

Envato Elements’i inceleyin -> https://www.elements.envato.com

Themeforest

Themeforest, Envato Elements ve ücretsiz WordPress tema/eklentilerine göre daha yüksek kalitede yazılım sunan bir Envato Market platformudur. Yüksek kalite yazılımları güvenilir bir şekilde satın alabileceğiniz Themeforest platformunda 50000’den fazla içerik mevcuttur.

Themeforest’i inceleyin -> https://themeforest.net

Codecanyon

CodeCanyon, PHP ve Javascript başta olmak üzere web alanında kaliteli scriptler satın alabileceğiniz bir Envato Market platformudur. CodeCanyon, Themeforest ve Envato Elements gibi geliştiricilerin ürettikleri web site şablonlarını, eklenti ve temaları satmalarına imkan sağlar.

Neden Korsan Yazılım Kullanmamalıyız?

Bütün bu bilgiler ışığında WordPress’te korsan/warez/nulled temaların web siteniz için tam anlamıyla bir felaket olarak tanımlanması mümkündür. Sitenize zararlı kodlar eklenmesine neden olan bu tür korsan tema/eklentilerden daima uzak durmalısınız.

Bu İçeriği Oylayın:
Toplam Oy Sayısı: 6 Ortalama Puan: 5
Onur Özden

Yazar

Onur Özden

Yorumlar (11)

 1. Busra
  21/05/2021 Cevapla

  Bu faydalı içerik için teşekkür ederim.

 2. Burak
  14/06/2021 Cevapla

  Güzel bilgi teşekkürler

 3. Sohbet
  14/06/2021 Cevapla

  Faydalı ve yararlı bir makale olmuş teşekkürler

 4. haydar
  16/06/2021 Cevapla

  Okudum içeriğiniz çok yararlı teşekkür ediyorum.

 5. Bahadir Ayci
  23/06/2021 Cevapla

  Teşekkürler yararlı bir yazı olmuş

 6. Numan Acar
  06/07/2021 Cevapla

  Güzel bir anlatım olmuş. Teşekkürler.

 7. Şafak TOPALLAR
  07/07/2021 Cevapla

  Korsan her zaman zararlıdır. Her şeyden önce şimdi bize öğretilemeyen ahlaken zararlıdır. Hırsızlığın küçüğü büyüğü olmaz, hırsızlık hırsızlıktır.

 8. Hayrican Yılmaz
  24/08/2021 Cevapla

  Çok teşekkür ederiz bir kez daha korsan yazılımların bize ne tarz zararlar yansıtabileceğini göstermiş oldunuz

 9. Ayhan
  01/09/2021 Cevapla

  hem yardımınız hem faydalı içerikler için teşekkür ederiz

 10. Osman Kuştepe
  24/01/2022 Cevapla

  Korsan yazılım kullandık ve zararları ile karşılaştık, diyelim. Şimdi bizim sitemize linkler, vs eklendi, Söylediğiniz tüm olumsuzluklara karşı kurtuluş yolu var mı? Orijinal tema eklenti kullanmaya geçersek, çare bulmuş oluyor mu yuz? Yoksa başka baş etmemiz gerekenler daha var mı?

  • Onur Özden
   Onur Özden
   24/01/2022 Cevapla

   Tema değiştirmek veya temanın dosyalarının orijinal ve güncel versiyonunu yüklemek çoğunlukla sorunu çözmez; yani virüslerin temizlenmesini ve sitenizin tam korumalı olmasını sağlamaz. Korsan yazılım kullandıysanız ve sitenize virüs bulaştıysa önce korsan yazılımlarının tamamı kaldırılmalı ve orijinal, lisanslıları satın alınıp yüklenmeli. Ardından veritabanı, wordpress dosyaları, eklenti ve tema dosyaları temizlenmeli. Son aşamada ise site için aktif firewall kurulmalı ve güvenlik optimizasyonu ile site güvenliği arttırılmalı. Bu işlem ciddi oranda teknik bilgi ve uzmanlık gerektirir. Maliyeti 2022’de minimum 300-400 TL arasındadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X

Hemen Teklif Alın

profesyonel
çözümler

Kurumsal Yazılım Firması mı Arıyorsunuz?
Bilgi almak ve ihtiyaçlarınızı karşılayan kaliteli çözümlerimizle tanışmak için formu doldurmanız yeterli.

Yanıtla
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba!
Onur Özden Web Çözümleri ile iletişime geçmek için hemen bu mesajı yanıtlayın.