fbpx

PHP Foreach döngüsü dizilerdeki verilerin hepsini yazdırmak için kullanılır. PHP Foreach döngüsünde her yinelemede dizideki veriler yazdırılır. 

PHP Foreach söz dizimi aşağıdaki gibidir.

				
					foreach ($array as $value) {
  // Çalıştırılacak kodlar)
}
				
			

$array yerine döndürülecek dizi, $value yerine ise verilerin depolanacağı değişken eklenir. PHP Foreach döngüsünde kod kapsamına her iterasyonda çalıştırılacak kodlar yazılır. Eğer dizi anahtarları da (array key) döndürülecekse söz dizimi aşağıdaki gibidir. $key değişkeni yerine anahtarların depolanacağı değişken yazılır.

				
					foreach ($array as $key => $value) {
  // Çalıştırılacak kodlar)
}
				
			

PHP Foreach Kullanımı

PHP Foreach döngüsünde aşağıdaki örnekte $colors adlı bir dizi oluşturduk ve renk değerlerini verdik. Ardından foreach deyimiyle PHP Foreach döngüsünü oluşturduk ve $colors olarak dizi adını yazdık. As ifadesini kullandık ve karşısına $value olarak dizi verilerinin depolanacağı değişken adını belirttik. Döngü her döndüğünde echo ile o anki $value değişkeninin verisini yazdırdık. Sonuç olarak dizideki tüm verileri kısa ve temiz bir yöntemle, PHP Foreach döngüsü aracılığıyla yazdırmış olduk.

PHP Foreach döngüsünde aşağıdaki örnekte $days adlı bir dizi oluşturduk ve anahtar olarak haftanın kaçıncı günü olduğunun açıklamasını, değer olarak gün değerlerini verdik. Ardından foreach deyimiyle PHP Foreach döngüsünü oluşturduk ve $days olarak dizi adını yazdık. As ifadesini kullandık ve karşısına dizinin anahtarlarının depolanacağı değişkeni, yani $key değişkenini belirttik. Daha sonra $value şeklinde dizi verilerinin depolanacağı değişken adını belirttik. Döngü her döndüğünde echo ile o anki $value değişkeninin verisini yazdırdık. Sonuç olarak dizideki tüm verileri kısa ve temiz bir yöntemle, PHP Foreach döngüsü aracılığıyla yazdırmış olduk.

				
					$colors = array(
  'mavi',
  'kırmızı',
  'sarı',
  'turuncu',
  'yeşil',
  );

foreach ($colors as $value) {
  echo $value . '<br>';
}
/*
 * Çıktı: 
mavi
kırmızı
sarı
turuncu
yeşil
*/
				
			
				
					$days = array(
 'haftanın ilk günü' =&gt; 'pazartesi',
 'haftanın ikinci günü' =&gt; 'salı',
 'haftanın üçüncü günü' =&gt; 'çarşamba',
 'haftanın dördüncü günü' =&gt; 'perşembe',
 'haftanın beşinci günü' =&gt; 'cuma',
 'haftasonunun ilk günü' =&gt; 'cumartesi',
 'haftasonunun ikinci günü' =&gt; 'pazar',
  );

foreach ($days as $key =&gt; $value) {
  echo $key . ': ' . $value . '<br>';
}
/*
 * Çıktı: 
haftanın ilk günü: pazartesi
haftanın ikinci günü: salı
haftanın üçüncü günü: çarşamba
haftanın dördüncü günü: perşembe
haftanın beşinci günü: cuma
haftasonunun ilk günü: cumartesi
haftasonunun ikinci günü: pazar
*/
				
			

PHP Foreach döngüsünde aşağıdaki örnekte $age adlı bir dizi oluşturduk ve anahtar olarak isimleri, değer olarak yaş değerlerini verdik. Ardından foreach deyimiyle PHP Foreach döngüsünü oluşturduk ve $age olarak dizi adını yazdık. As ifadesini kullandık ve karşısına dizinin anahtarlarının depolanacağı değişkeni, yani $key değişkenini belirttik. Daha sonra $value şeklinde dizi verilerinin depolanacağı değişken adını belirttik. Döngü her döndüğünde echo ile o anki $value değişkeninin verisini yazdırdık. Sonuç olarak dizideki tüm verileri kısa ve temiz bir yöntemle, PHP Foreach döngüsü aracılığıyla yazdırmış olduk.

				
					$age = array(
 'Burak' =&gt; 25,
 'Ece' =&gt; 22,
 'Berk' =&gt; 19,
 'Sevda' =&gt; 29,
  );

foreach ($age as $key =&gt; $value) {
  echo $key . ': ' . $value . '<br>';
}
/*
 * Çıktı: 
Burak: 25
Ece: 22
Berk: 19
Sevda: 29
*/
				
			

PHP Foreach Alternatif Söz Dizimi

PHP’de Foreach dahil birçok kontrol yapısı alternatif söz dizimini destekler. PHP Foreach alternatif söz diziminde süslü parantezi açmak yerine iki nokta, süslü parantezi kapatmak yerine endforeach; deyimini kullanırız. PHP Foreach alternatif söz dizimi aşağıdaki gibidir

				
					foreach ($array as $value):
  // Çalıştırılacak kodlar
endforeach;
				
			

PHP Foreach alternatif söz dizimini gerçek hayattaki bir örnekte kullanalım. Aşağıdaki örnekte PHP Foreach döngüsünde kullanmak için $summer adlı bir dizi oluşturduk ve yaz aylarını değer olarak verdik. Ardından foreach deyimiyle PHP Foreach döngüsünü oluşturduk. $summer adlı dizimizi ve karşısına as deyimiyle beraber dizinin değerlerinin depolanacağı $month değişkenini ekledik. Alternatif söz dizimini kullandığımız için süslü parantez açmak yerine iki nokta ekledik. Bu sayede PHP Foreach kod kapsamını başlatmış olduk. echo ile her iterasyonda değerleri yazdırdık. Son olarak  süslü parantez kapatmak yerine endforeach; deyimiyle PHP Foreach döngüsünün kod kapsamını sonlandırdık.

				
					$summer = array(
 'Haziran',
 'Temmuz',
 'Ağustos',
  );

foreach ($summer as $month) {
  echo $month . '<br>';
}
/*
 * Çıktı: 
Haziran
Temmuz
Ağustos
*/
				
			
Bu İçeriği Oylayın:
Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 5
Onur Özden

Yazar

Onur Özden

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X

Hemen Teklif Alın

profesyonel
çözümler

Kurumsal Yazılım Firması mı Arıyorsunuz?
Bilgi almak ve ihtiyaçlarınızı karşılayan kaliteli çözümlerimizle tanışmak için formu doldurmanız yeterli.

Yanıtla
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba!
Onur Özden Web Çözümleri ile iletişime geçmek için hemen bu mesajı yanıtlayın.