fbpx

PHP Do While döngüsü kod bloğunu çalıştırır ve koşul doğruysa döngü durumunu kontrol eder. PHP While döngüsüyle tek farkı ifadeyi/koşulu kontrol etmeden önce döngü kapsamındaki kod bloğunu çalıştırmasıdır. PHP While döngüsünde ilk koşul kontrol edilir, ardından kodlar çalıştırılır. PHP Do While döngüsünde ilk kodlar çalıştırılır, ardından koşul kontrol edilir. 

PHP Do While döngüsünün söz dizimi (syntax) aşağıdaki gibidir: 

				
					do {
    // çalıştırılacak kodlar...
} while (condition);
				
			

PHP Do While

PHP Do While döngüsünü bir örnekle anlayalım.

Bu örnekte $i adlı bir değişken oluşturduk ve 1 verisini verdik. Ardından PHP Do While döngüsünü do yazıp süslü parantez açarak oluşturduk. echo ile $i sayısını döngü her döndüğünde yazdırdık ve $i değişkeni verisini her döndüğünde 1 arttırdık. While ifadesini tanımladık ve koşul olarak $i 5’ten küçükse yazdık. $i 5’ten küçük olana kadar, yani i rakamı 4 olana kadar (4 dahil) her seferinde “Sayı: $i” şeklinde çıktı aldık. $i yerine $i değişkeninin verisi çıktılandı. 

				
					$i = 1;

while{
   echo "Sayı: {$i} <br>";
   $i++;
} while($i 
				
			

PHP Do While döngüsünde unutmamız gereken çok önemli ince bir detay var. Bahsettiğimiz gibi bu döngüde ilk olarak işlem yapılır, yani kodlar çalıştırılır. Ardından koşul kontrol edilir. Bu demek oluyor ki, koşul false döndürürse döngü ikinci kez dönmez, ancak ilk seferde kodlar çalıştırılmış olur. Bunu bir örnekle anlayalım.

				
					$i = 10;

do {
  echo "Sayı: $i <br>";
  $i++;
} while ($i 
				
			

Bu PHP Do While örneğinde koşul false döndürdüğü için döngü dönmedi. Ancak PHP Do While döngüsünde ilk aşamada koşuldan önce kodlar çalıştırıldığı için “Sayı: 10” çıktısını aldık.

PHP Do While Alternatif Söz Dizimi (Alternative Syntax)

PHP Do While döngüsünde PHP While, PHP For, PHP If Else, PHP Switch vb. diğer kontrol yapılarında olduğu gibi alternatif söz dizimi yoktur.  

Bu İçeriği Oylayın:
Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 5
Onur Özden

Yazar

Onur Özden

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X

Hemen Teklif Alın

profesyonel
çözümler

Kurumsal Yazılım Firması mı Arıyorsunuz?
Bilgi almak ve ihtiyaçlarınızı karşılayan kaliteli çözümlerimizle tanışmak için formu doldurmanız yeterli.

Yanıtla
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba!
Onur Özden Web Çözümleri ile iletişime geçmek için hemen bu mesajı yanıtlayın.